strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
poniedziałek , 19 sierpnia 2019 
imieniny:  Juliana, Bolesława 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Dolina Bystrzycy. Dar czy utrapienie?
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1425
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
941 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Dolina Bystrzycy. Dar czy utrapienie?
2008-06-25 | 20:08:26


- R E K L A M A -

130 tysięcy złotych tyle gmina Kąty Wrocławskie przeznaczy do 2010 roku na zadania związane z Parkiem Krajobrazowym Doliny Bystrzycy (Cicha Dolina). W 2008 roku kwota ma wynieść 20 tyś złotych. Jednak pieniądze to nie wszystko, liczy się jeszcze pomysł na efektywne wykorzystanie jego walorów.

Po utworzeniu Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy powstały jedynie tabliczki informujące o granicach parku i jego rozmieszczeniu. Drobnym pracom konserwatorskim uległy także Parkowe alejki. To zdecydowanie za mało by zachęcić mieszkańców, jak i turystów do odwiedzania.

Pomimo, że cały obszar jest terenem chronionym bez trudu w parku można znaleźć nie legalne wysypiska śmieci. Czystość samej rzeki budzi wątpliwości. Nie ma się czemu dziwić, skoro od lat wpuszczane są do Bystrzycy nieczystości. Nie zamienia tego nawet fakt, że od przeszło 10 lat działa oczyszczalnia ścieków.
Przykładów jak z takiego dziedzictwa przyrody zrobić atrakcje turystyczną nie trzeba daleko szukać. Milicz od lat chlubi się posiadaniem Doliny Baryczy. Turystyka i promocja miasta, w ten sposób Milicz chce wykorzystać swój park Rozwój bazy turystycznej (w tym budowa 4 gwiazdkowego hotelu) i sportowej (nowa hala sportowa i stadion) ma uczynić z Milicza miejsce przygotowań wielu zespołów, także z zagranicy. Warto przypomnieć, że to właśnie w Miliczu do turnieju Grand Prix przygotowują się polskie siatkarki. Tą drogą powinno podążyć także nasze miasto. W końcu lepsza idea to „Kąty Wrocławskie Dolina Sportu i Rekreacji” niż „Kąty Wrocławskie – miasto magazynów i sypialnia Wrocławia”.

Jak efektywnie wykorzystać Park Cicha Dolina?
 1. Zwiększyć znajomość parku przez edukacje młodzieży już od poziomu przedszkoli. Proponowane jest wprowadzenie corocznych konkursów plastycznych i poetyckich, których celem byłoby propagowanie parku. Dla najlepszych autorów wierszy i obrazów przewidziane powinny być nagrody. Motywem przewodnim powinno być hasło „Dolina Bystrzycy – moja mała ojczyzna”
 2. Gmina mogłaby zacząć wydawać doroczny kalendarz bądź album fotograficzny, z którego zysk mógłby pójść na renowacje Parku
 3. Warto także pomyśleć o utworzeniu w Ratuszu Biura Informacji Turystycznej, ewentualnie wydzielenia i oznakowania odpowiedniej komórki w Urzędzie Miasta, do której mógłby się udać każdy zainteresowany historią i zwiedzaniem Parku. Owe biuro powinno mieć w swoim wyposażeniu mapy, foldery oraz inne gadżety związane z Parkiem, które mogłyby się przyczynić do popularyzacji Parku w gminie jak i poza nią. Kioski prasowe, także powinny mieć w swojej ofercie kilka gadżetów związanych z Parkiem (długopisy, breloczki). Rozpowszechnianiem ich powinna zająć się gmina. Zyski powinny być lokowane w specjalnym Funduszu. Ten z kolei powinien być wykorzystany na renowacje i utrzymanie Parku.


 4. W Biuletynie gminnym powinna powstać specjalna „wkładka” z trasami i szlakami turystycznymi Parku. W każdym Biuletynie powinien być specjalny dział Rekreacja. W którym przedstawiane były by propozycje aktywnego spędzania czasu, trasy wycieczek plenerowych i formy aktywności ruchowej.
 5. Gmina powinna wytyczyć i doprowadzić do stanu używalności parkowe alejki. Najlepiej by było stworzyć nowe trasy, także o wymiarze dydaktycznym. Proponuje się tutaj wytyczyć w Parku np. Trasę historyczną. Podążający nią turyści oprócz podziwiania walorów czysto przyrodniczych, mogliby na specjalnie zamontowanych tablicach informacyjnych zapoznać się z historią Kątów Wrocławskich, gminy Kąty Wrocławskie, jej znanych budowli, historią osób, które tworzyły miasto etc.
 6. W celu utrzymania porządku i bezpieczeństwa na terenie Parku Urząd Miasta powinien zasugerować komendzie Policji w Kątach Wrocławskich, zwiększenie patroli w Parku jak i w jego obrębie.
 7. W celu szerokiej promocji Parku gmina powinna utworzyć specjalną ekspozycje poświeconą Dolinie Bystrzycy. Proponuje się tutaj stworzenie specjalnej galerii fotografii, prac malarskich etc. Ekspozycja taka powinna być częścią jednego z dwóch dorocznych imprez plenerowych, które odbywają się na terenie gminy (Dni Kątów Wrocławskich i Dożynek Gminy Kąty Wrocławskie).
 8. Akcja zarybiania Bystrzycy i budowa specjalnych stref dla rybaków. Te działania mają się przyczynić do popularyzacji wędkarstwa w części Doliny Bystrzycy przebiegającej przez w Kąty Wrocławskie.
 9. Szerszą promocje i reklamę powinny mieć imprezy rekreacyjne odbywające się w Dolinie Bystrzycy. Przede wszystkim spływy kajakowe oraz biegi na orientacje. Te imprezy powinny mieć cykliczne miejsce w kalendarzu imprez gminy Kąty Wrocławskie (Gmina w powinna niezwłocznie taki kalendarz stworzyć. Powinien on być dostępny na stronach gminy, tak by każdy zainteresowany w każdej chwili i z odpowiednim wyprzedzeniem mógł dowiedzieć się, jakie imprezy przewidziane są na najbliższe miesiące)
 10. Można by także było rozpisać konkurs na regionalny przepis kulinarny, maskotkę, logotyp czy hasło. Konkursowe przepisy kulinarne powinny zawierać, co najmniej jeden element Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Kto wie czy np. „Łosoś zapiekany w Dolinie Bystrzycy” nie przyczyniłby się do masowej popularyzacji Parku.
 11. Poprawie promocji Doliny Bystrzycy sprzyjałaby także specjalna strona internetowa z ofertą turystyczną, galerią zdjęć, historią Parku oraz jego atrakcjami. Odnośniki do niej znajdowałby się także na stronie miasta Kąty Wrocławskie (być może także na stronach innych miejscowości objętych Parkiem). Adres strony internetowej byłby umieszczany w widocznym miejscu w biuletynie Gminy Kąty Wrocławskie.Innym projektem, który ma przyczynić się do wykorzystania walorów Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy jest utworzenie Ekocentrum. Budowa miała ruszyć w tym roku.
Ośrodek ma się specjalizować w edukacji ekologicznej, prezentować m.in. źródła energii odnawialnej - słonecznej, wiatrowej, biomasy itp. Ośrodek w całości wybudowany zostanie w technologii energooszczędnej, ma mieć naturalną trzcinową oczyszczalnię ścieków i system segregacji odpadów. Jest to chyba najlepsza w ostatnim czasie inicjatywa w tym zakresie.
Jak powinien wyglądać Park Krajobrazy Doliny Bystrzycy? Zapraszamy do dodawania swoich propozycji. Zostaną one wysłane do Urzędu Miasta.

Kilka pomocnych linków:
www.ekowczasy.pl
www.dolnyslask.org
www.dzpk.pl


zdjęcia za www.ekowczasy.pl oraz wikipedia.org


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(7)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

cieszę się że został podjęty ten temat...
Tez chcialbym aby katy nie byly tylko miastem magazynow i fabryk ale i relaksu i odpoczynku...tylko musimy miec jakis pomysl na realizacje...milicz jest dobrym przykladem...trzeba tylko znalezc entuzjastow parku i ekologi, bo na urzednikow z magistratu pewnie nie ma co liczyc...oni chyba tylko lubia przecinac wstegi i wyglaszac przemowienia...i chcialbym zeby katy byly takim miastem samowystarczalnym, w ktorym sie mysli o produkcji i miejscach pracy ale i o wypoczynku, szkolach etc....zeby nie byla to tylko filia wrocławia, ale odrębny byt

2008-06-26 | 09:06:28 |  lludy

"W końcu lepsza idea to „Kąty Wrocławskie Dolina Sportu i Rekreacji” niż „Kąty Wrocławskie – miasto magazynów i sypialnia Wrocławia”. " Brawo nareszcie admin stanął na wysokości zadania i podjął temat który od dawna powinien zostać poruszony.

2008-06-26 | 09:57:21 |  Sqvar

Ludzie opamiętajcie się!!!! Przecież ekoludzie poszukiwali tej żaby setki, żeby nie powiedzieć tysiące lat a tu proszę!! Jest!! Pzdr :)

2008-06-26 | 13:08:46 |  krisss

A co mozemy zrobic ? jestesmy bezradni na nic nasze prosby, i tak to maja w d...

2008-06-27 | 10:03:36 |  r

a moze by tak pomyslec o oswietleniu np glownej drogi prowadzacej do sosnicy? duzo ludzi chodzi ta trasa a nie ukrywajmy, ze bezpieczne po ciemku to nie jest :)
pozdrawiam!

2008-06-28 | 10:54:07 |  L

Świetny tekst!! Popieram idee stworzenia z Doliny Bystrzycy perełki jak Dolina Baryczy. Pan Kamil ma rację! Bystrzyca i gmina Kąty Wrocławskie mają ogromny potencjał jako baza do odpoczynku dla Wrocławian.

2017-03-16 | 08:23:26 |  Arleta Unton-Pyziołek

Świetny tekst!! Popieram idee stworzenia z Doliny Bystrzycy perełki jak Dolina Baryczy. Pan Kamil ma rację! Bystrzyca i gmina Kąty Wrocławskie mają ogromny potencjał jako baza do odpoczynku dla Wrocławian.

2017-03-16 | 08:23:32 |  Arleta Unton-Pyziołek


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 4910 | komentarzy: 7
dodał: Kamil Skrzypek | 2008-06-25 | 20:08:26
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2008-06-25  godz. 20:09:17
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary