strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Kolej na remonty
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Kolej na remonty
2008-08-03 | 11:20:18


- R E K L A M A -

PKP ma 40 milionów złotych na remont torów. Skróci się podróż z Wrocławia do Jeleniej Góry.
Wrocław dzieli od Jeleniej Góry zaledwie 126 km. Jednak żeby pokonać tę trasę pociągiem, trzeba w dusznym i brudnym wagonie spędzić cztery godziny. Pasażerowie przyznają, że to skutecznie zniechęca do podróży, chociaż wrocławianie chętnie jeździliby pociągami do Karpacza czy Szklarskiej Poręby, a mieszkańcy Jeleniej i Wałbrzycha do pracy i szkoły we Wrocławiu.
Taka sytuacja trwa od kilkunastu lat. Jednak nareszcie widać światełko w tunelu: do końca roku kolej chce wyremontować część najbardziej zniszczonych odcinków trasy między Wrocławiem a Jelenią Górą i Zgorzelcem. Jeszcze w 2008 roku przeznaczy na to blisko 40 mln zł z rządowego Funduszu Kolejowego. Jednak na samą tylko modernizację torów trzeba 500 mln zł, na gruntowny remont, razem z zabudowaniami, wiatami itd. - miliard złotych. Remontujemy sukcesywnie kolejne odcinki - mówi Krzysztof Wójcik z Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu.
Podobnie tłumaczy Mirosław Siemieniec z Wrocławia: W miarę możliwości odnawiamy tory, ale wiadomo, że potrzeby są duże.
Pracownicy grzmią, że sytuacja jest bardzo zła. Są odcinki w tragicznym stanie. Jak wjeżdża na nie pociąg, to obsługa się modli o bezpieczny przejazd - powiedział nam jeden z nich.
Twierdzi, że do najbardziej zniszczonych należy odcinek między Żarowem a Jaworzyną Śl. Podobna sytuacja jest między Wrocławiem a Kątami Wrocławskimi.
Tam składy zwalniają do minimum, żeby pasażerowie byli bezpieczni - dodaje pracownik. Również na trasie Wałbrzych-Jelenia Góra tory są w opłakanym stanie. Są miejsca, gdzie lokomotywa niemal się zatrzymuje.

Sytuacja ma się poprawić jeszcze w tym roku. Prace remontowe planowane są też na 2009 rok. Robotnicy mają się wziąć za odcinki m.in. w Jaworzynie, Żarowie, Kątach Wr. i Wałbrzychu.
Ponad 600 mln zł ma kosztować remont trasy Opole - Wrocław - Legnica - Węgliniec - granica państwa i przygotowanie do modernizacji linii Wrocław - Poznań.
Wrocławski oddział jest w trakcie realizacji projektu. Pieniądze pochodzą z europejskiego projektu rozwoju sieci transportowej - TINA, w którym te linie są ujęte. Trasa Wrocław - Zgorzelec nie, więc środki na jej odnowienie zdobywane są z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Koleje nabijają nas w butelkę

Za bilet na pociąg osobowy z Jeleniej Góry do Wrocławia zapłacimy 19 zł (II klasa); 28,5 zł (I klasa). Cena nie wydaje się wygórowana, jednak podróżni coraz mniej chętnie decydują się na taki transport. I trudno się im dziwić.
Wybraliśmy jedno przykładowe połączenie - godz. 18.09 z Jeleniej Góry. Skład dopiero po ponad godzinie jest w Boguszowie, po prawie dwóch - w Wałbrzychu. Na Dworcu Głównym we Wrocławiu pojawia się, zgodnie z rozkładem jazdy na stronie internetowej PKP, o godz. 21.41. Nietrudno wyliczyć, że pokonanie tej trasy zajmuje ponad trzy i pół godziny. Niestety, tylko naiwni sądzą, że szybciej dotrą na miejsce pospiesznym. Pociąg tej kategorii różni się bowiem od osobowego tylko nazwą i ceną biletu. Podróż trwa bowiem tyle samo, jednak zapłacimy za nią drożej - 31 zł (II klasa), 46,50 (I klasa).

za polskatimes.pl


Maciej Klag  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(1)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

a wie ktoś może co to będzie z Naszą piękną stacją ?

2008-08-05 | 15:52:24 |  Obserwator


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 1589 | komentarzy: 1
dodał: Maciej Klag | 2008-08-03 | 11:20:18
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2008-08-03  godz. 11:21:30
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary