strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Gminy kupują rankingi
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Gminy kupują rankingi
2009-01-23 | 18:41:16


- R E K L A M A -

Gminy zbierają tytuły i chwalą się rankingami. Ich kryteria są absurdalne, a za udział się płaci. Prestiżowy, jak mówią o nim samorządowcy, tytuł Gminy Fair Play kosztuje podatników od 5 do nawet 25 tys. zł. To opłata za rozpatrzenie kandydatury. Mimo tego, że tytuł trzeba kupić, gminy chwalą się nim, umieszczając jego logo na stronach internetowych, papeteriach, a nawet, jak np. w Żarowie, na tablicy informacyjnej przy wjeździe do miasta.

Podobnie jest z wieloma innymi zaszczytnymi tytułami. By dostać statuetkę "webstar", która klasyfikuje najlepsze strony internetowe, w tym także te administracji publicznej, trzeba najpierw zapłacić 1,5 tys. zł za samo zgłoszenie witryny.

Niestety, większość tych konkursów polega na tym, że trzeba za nie zapłacić, i to niemałe pieniądze - przyznaje przedstawiciel biura promocji jednego z miast w regionie wałbrzyskim i dodaje, że mimo to chętnych nie brakuje, dlatego też co rusz pojawiają się nowe konkursy. Jesteśmy zasypywani ofertami.

Bezpłatne zostają więc konkursy przygotowywane przez organizacje samorządowe czy władze centralne. Tyle, że często nie mają z rzeczywistością wiele wspólnego. W opublikowanym niedawno przez Związek Powiatów Polskich rankingu miast i gmin punkty, a tym samym wysokie miejsce, można było otrzymać m.in. za umieszczenie logo Związku na stronie internetowej urzędu, udział pracownika w zkoleniach przygotowywanych przez ZPP czy wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za korespondencję pomiędzy związkiem a burmistrzem...

Większość z 40 kryteriów oceny budzi śmiech, zarówno wśród laureatów, jak i samorządowców reprezentujących gminy z ostatnich miejsc.

Te rankingi nie opisują rzeczywistości, tylko ją kreują - ocenia Krzysztof Kotowicz, burmistrz Ząbkowic Śląskich, które ZPP sklasyfikował na 156. miejscu. Niewiele z nich wynika, bo nie ma żadnych kryteriów ekonomicznych, np. ranking nie uwzględnia pieniędzy przeznaczanych na inwestycje.

Burmistrz Ząbkowic przyznaje, że właśnie dlatego nie brał aktywnego udziału w konkursie.

Bo i po co? Żeby potem na jakiejś gali wypić lampkę wina i zjeść kilka koreczków? - dodaje Kotowicz.

Samorządowcy z Polanicy-Zdroju, która zajęła pierwsze miejsce, cieszą się za to z sukcesu, choć również przyznają, że niektóre kryteria oceny powinny się zmienić. To, że w tym roku aż pięć gmin z powiatu kłodzkiego jest w pierwszej dziesiątce rankingu ZPP, to w dużej mierze nasza zasługa - mówi Dariusz Kupiec, wiceburmistrz Polanicy, i przypomina, że gmina od kilku lat jest przez związek wysoko oceniana. Nasi sąsiedzi zauważyli po prostu, że wystarczy pochwalić się tym, co się ma, by być wysoko sklasyfikowanym. A wysoka pozycja w takim ogólnopolskim rankingu bardzo pomaga w rozmowach z inwestorami.

ZPP uważa, że ranking jest obiektywny i reprezentatywny, nawet mimo tego, że nie wszystkie gminy biorą w nim udział. Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny ZPP, przyrównuje go do skoków narciarskich.

Rywalizuje wąska grupa zawodników, a większość ludzi tylko się przygląda, choć może są wśród nich lepsi od Małysza i Ammana - porównuje Borusiewicz i dodaje, że te gminy, które nie przysyłają do ZPP informacji o osiągnięciach, są klasyfikowane tylko na podstawie ich strony internetowej.

Ranking najlepszych gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Polsce według Związku Powiatów Polskich

  • Polanica-Zdrój
  • Trzebinia
  • Dąbrowa Tarnowska
  • Brodnica
  • Bolesławiec
  • Duszniki-Zdrój
  • Kudowa-Zdrój
  • Lądek-Zdrój
  • Pułtusk
  • Stronie Śląskie
Do takich zestawień trzeba mieć dystans.

Z socjologiem prof. Ryszardem Cichockim rozmawia Małgorzata Moczulska

Dlaczego samorządy tak chętnie biorą udział w przeróżnych rankingach i konkursach?

Uważają to za element budowania marki. Dostrzegły, że łatwiej siebie sprzedać ludziom, a gminę inwestorom, kiedy inni mają z nimi dobre skojarzenia. A to, że niewielu mieszkańców, czyli ich potencjalnych wyborców, wie, że dane tytuły czy wyróżnienia zostały - mówiąc wprost - kupione, wykorzystają. Przecież kiedy przeciętny Kowalski przychodzi do gabinetu burmistrza czy wójta danej gminy i na ścianie widzi dziesiątki dyplomów, a na półkach statuetki, to myśli sobie - to dobry gospodarz.

Ale są też konkursy czy rankingi prestiżowe i, co ważne, miarodajne...

Tak, ale na takie mają szanse duże miasta, na przykład w międzynarodowym rankingu mierzenia poziomu życia nikt nie uwzględnia małego miasteczka. Niestety, u nas wiele statuetek i tytułów można kupić, a tym samym podstawowym kryterium jest to, czy gmina decyduje się wyłożyć na to pieniądze podatników, czy nie. Dlatego zachęcałbym zarówno samorządowców, jak i obywateli, aby mieli dystans do takich konkursów i ich wyników.

za Gazeta Wrocławska „The Times”


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(2)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

Teraz już wiem jak kąty wygrywają rankingi.
Za kase można być najlepsza gminą nawet na Marsie

2009-01-23 | 19:46:48 |  Marian

Gmina nie bierze udziału w konkursach za które trzeba płacić.Ranking w dzienniku Rzeczpospolita jest obiektywny i bezpłatny.

2009-02-06 | 10:20:59 |  UMiG


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 1690 | komentarzy: 2
dodał: Kamil Skrzypek | 2009-01-23 | 18:41:16
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary