strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Zrujnowane dolnoś. pałace mogą pójść pod młotek
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Zrujnowane dolnoś. pałace mogą pójść pod młotek
2009-02-14 | 18:21:42


- R E K L A M A -

Mieszkańcy zabytków dostaną nowe mieszkania. Dzięki temu pałace zmienią właścicieli i odżyją. Można uratować ponad sto zabytkowych pałacyków na dolnośląskich wsiach. Ich właściciel, Agencja Nieruchomości Rolnych, chce wystawić je na sprzedaż, a nowych właścicieli zobowiązać do gruntownego remontu budynków.

Jest jednak problem. W wielu pałacach ciągle mieszkają ludzie. Zanim będzie można je sprzedać, lokatorów trzeba wykwaterować. Z myślą o nich Agencja Nieruchomości Rolnych chce więc zbudować na wsiach nowe bloki. Wiejskie zabytki z Dolnego Śląska dawniej należały do państwowych gospodarstw rolnych. Teraz w większości niszczeją. Osiemnastowieczny barokowy pałac w Czereńczycach koło Sobótki to już dzisiaj kompletna ruina. Przez otwory po oknach widać walące się stropy. Brama zamknięta na kłódkę, na murze resztki tabliczki informującej, że to obiekt zabytkowy. Obok pałacu stoi niewielki budynek, w którym mieszka pięć rodzin. Dalej dwa potężne budynki gospodarcze.

Równie przygnębiające wrażenie sprawia budynek, w którym mieszkają lokatorzy. Cały obiekt wymaga kapitalnego remontu. Przyjeżdżają tu różni ludzie, wśród nich dużo Niemców - mówi Józefa Bartoszek, jedna z lokatorek. Z nami nikt nie gada, oglądają tylko pałac i fotografują. Jeden z Polaków to nawet chciał kopniakiem otworzyć drzwi do mojego mieszkania - opowiada.

Gdyby lokatorów udało się wykwaterować, cały kompleks można by wystawić na sprzedaż. Tylko w ten sposób można go uratować przed dalszą degradacją. To już ostatni dzwonek. Z ostatnio przeprowadzonej inwentaryzacji wynika, że na Dolnym Śląsku mamy 317 obiektów wpisanych do rejestru zabytków - mówi Andrzej Jamrozik, dyrektor wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych.

Przepisy nie pozwalają na sprzedaż budynków z najemcami. Niestety, obecnie nie mamy już prawie żadnych mieszkań, do których można byłoby przesiedlić tych lokatorów. Żeby rozwiązać problem, należałoby wybudować kilkaset nowych mieszkań - potwierdza.

Dzięki temu, że nowe mieszkania powstawałyby na gruntach Agencji Nieruchomości Rolnych, koszt metra kwadratowego wyniósłby zaledwie około 2 tysięcy złotych. Nie wiem czy zdecydowałabym się na przeprowadzkę - mówi Renata Wąsala z Czereńczyc. Na razie jakoś dajemy radę, choć dach przeciekał, a ścieki wylewają się koło domu - dodaje jej sąsiadka, Józefa Bartoszek.

107 wiejskich perełek

W naszym regionie na wsiach jest 107 zabytkowych, popegeerowskich obiektów, w których jeszcze mieszkają lokatorzy. Każdy z tych pałacyków, folwarków czy dworków ma niezwykle ciekawą historię i z ich sprzedażą raczej nie byłoby problemu.

W pobliżu Czereńczyc, w gminie Kąty Wrocławskie, ludzie mieszkają jeszcze w zabytkowych pałacach w Sośnicy i Małkowicach. W gminie Kostomłoty taki obiekt jest w Piotrowicach. Wiele z takich zabytków, w których nie ma już lokatorów, udaje się korzystnie sprzedać. Pałac w Rogoźniku po Legnicą np. został sprzedany za 1,8 mln złotych.

Jednak nie wszyscy nowi właściciele radzą sobie z odbudową zabytków. Nie udało się to np. właścicielowi pałacu w Bobrowie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Dawną świetność przywrócono natomiast, za prywatne pieniądze, pałacom w Wojanowie, Łomnicy czy Staniszowie niedaleko Jeleniej Góry.

za POLSKA Gazeta Wrocławska


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(2)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

Dobry artykulik. Może nasz władza coś w tym temacie zadziała. To prawda, że mnóstwo pięknych zabytków w nasze gmince popada w ruinę, nawet w samych Kątach piękne budynki popadają w ruinę. Szkoda. My juz takich nie budujemy.
Pozdrowionka

2009-02-14 | 21:11:30 |  ktoś tam ktoś tam

O całe 20 lat wstecz,wtedy można było wiele uratować,a niszczyliśmy wszystko włącznie z miejscami pochówku,to co zrobiono z cmentarzem ewan. jest ......?

2009-04-16 | 21:47:33 |  edward slawinski


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 1877 | komentarzy: 2
dodał: Kamil Skrzypek | 2009-02-14 | 18:21:42
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary