strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
poniedziałek , 19 sierpnia 2019 
imieniny:  Juliana, Bolesława 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Sukces, ale za jaką cenę?
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1425
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
941 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Sukces, ale za jaką cenę?
2010-02-15 | 16:42:10


- R E K L A M A -

Wedle słów Burmistrza Antoniego Kopcia z jednego z ostatnich Biuletynów Gminy Kąty Wrocławskie "Jesteśmy gminą o niskim wskaźniku bezrobocia i wysokim dochodzie w przeliczeniu na 1 mieszkańca, a więc nie jesteśmy preferowani do unijnej pomocy."
Ile ów dochód Per Capita dokładnie wynosi? Tego szef magistratu nie podaje.
Myli się jednak ten, kto uważa, że ludzie w gminie to krezusi. Owszem bezrobocie jest tutaj znikome i wynosi jakieś 5-6 %. Średnia w kraju to ok. 12%.
Większość mieszkańców pracuje jednak we Wrocławiu, natomiast w dużych zakładach na terenie gminy pracują osoby z sąsiednich powiatów. Nie rzadko z tak odległych miast jak Ząbkowice Śląskie. Winne są temu zarobki, które kształtują się między 1000-1500 zł miesięcznie, a więc 2 razy mniej niż średnia krajowa (ok. 3300 zł).
Każdy szumnie otwierany zakład miał być chlubą gminy. Tylko, że 90 % największych firm w gminie to filie zagranicznych koncernów. Dziś są u nas i płacą podatki. Jednak jutro może ich nie być. Gdyż koszty pracy na Ukrainie czy w Indiach są znacznie niższe niż w kraju nad Wisłą. Wiadomo, że takie rozwiązanie to kataklizm dla budżetu miasta. A i promocja naszego regionu dzięki tym zakładom też jest marna. Czy ktoś kupując np. woreczki foliowe zastanawia się gdzie są produkowane? Szkoda, że Rada Gminy nie zdecydowała o odgórnym przepisie, który nakazywałbym tym firmom wspieranie lokalnych stowarzyszeń, klubów czy instytucji pożytku publicznego. Nie dochodziłoby wtedy do niezręcznych sytuacji, kiedy przedstawiciele Domu Dziecka w Kątach Wrocławskich, Szkolno-Wychowawczego Ośrodka w Jaszkotlu czy koszykarzy Polkątów Maximusa muszą prosić okoliczne firmy o sponsoring. Część przedsiębiorców udaje się przekonać do pomocy część nie. A można było sprawę jedną decyzją usprawnić. Tak samo przepadł pomysł oddelegowania osoby z urzędu miasta, która miałaby zajmować się pozyskiwaniem funduszy do wyżej wymienionych instytucji. W końcu urzędników ci u nas dostatek. W dalszej części omawianego Biuletynu Burmistrz stwierdza, że "Nastąpił kompletny zastój w zbyciu działek budowlanych i terenów inwestycyjnych."

Przypomina to polską prywatyzację. Można sprzedać i PZU i KGHM dla ratowania budżetu Państwa. Tylko co dalej? Sprzedaż działek przez magistrat pozwala zachować wysoki stopień dochodów miasta. Tylko, że za parę lat te atrakcyjne tereny się skończą? Na czym wtedy gmina będzie zarabiać i czy wtedy nie trzeba będzie podwyższyć podatków od mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Samo utrzymanie nowej, pięknej hali Widowiskowo-Sportowej w Kątach Wrocławskich to 200-300 tyś zł w skali roku. I nie ma się co łudzić, że ten obiekt będzie na siebie zarabiał.
Dziś jeszcze finanse miasta ratuje indywidualne budownictwo (głównie Smolec i Kąty Wr). Jednak warto zauważyć, że część nowych mieszkańców woli utrzymać wrocławski adres. A więc w takim wypadku budżet gminy na tym traci, ale rosną koszty. Bo przecież trzeba tym ludziom zbudować kanalizację, drogę, wodociąg etc. Inna sprawa, że oni sami traktują "swoją nową małą ojczyznę" jak sypialnie, nie czując z nią żadnych więzi. I nie angażują się w lokalne sprawy. Choć na szczęście i tu są wyjątki.
Urząd Gminy zyski ze sprzedaży gruntów przeznacza na bieżącą działalność i inwestycje, a przecież część tej kwoty powinna zasilać lokalne, społeczne inicjatywy (takie, które nie są ustawowo wymagane). Choćby program klas sportowych w szkołach czy gminną ligę szkół. A na to pieniędzy nie ma. A przecież połowa radnych to byli nauczyciele! Prężnie rozwijająca się gmina Kąty Wrocławskie ma potencjał. Głownie ze względu na walory komunikacyjne i turystyczne. Jednak jej przyszłość oparta na sieci magazynów-centr logistycznych, zakładach przemysłowych (z tanią napływową siłą roboczą). Czy też jako "sypialni Wrocławia" to błąd. Po macoszemu traktuje się rozwój turystyki i rekreacji, chociaż tu są spore szanse rozwoju. Brakuje w gminie firm innowacyjnych z zakresu tzw. "Nowych Technologii" To one mogłyby być wizytówką regionu. Przede wszystkim trzeba jednak wspierać lokalne podmioty gospodarcze. Dziś młodego przedsiębiorcę nic i nikt nie zachęca do inwestowania u siebie (brak choćby preferencyjnych stawek podatkowych). I nad tym władze miasta muszą się zastanowić. Być może coś w tym względzie zmieni program "Lider A4".

Inwestować trzeba z głową!

Gmina dużo inwestuje. Za co brawa. Tylko, czasem zupełnie nietrafnie rozdziela środki finansowe. Po co 2 kondygnacyjna część widowiskowa (za 2-3 mln zł), ze sceną i całym zapleczem przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Kątach Wr, kiedy zakończył się kapitalny remont Domu Kultury? Po co w mieście 2 zielone amfiteatry? Po co 5 sztucznych, mini boisk, jak brakuje choćby jednego pełnowymiarowego. Po co kryta trybuna przy szkolnych boiskach na ulicy Brzozowej, w sytuacji gdy Puma Pietrzykowice (klub ligowy) musiała zbudować taką za własne środki aby spełnić wymogi licencyjne. Renowacja Domu Kultury to też ciekawy sposób wydatkowania funduszy. Za 4,5 miliona Gmina zyskała reprezentacyjny obiekt. Tylko, że obok jest boisko, z którego korzysta 6 zespołów (także GOKIS-u). Jest ono równe jak pole ziemniaków, zalewa je woda, ogrodzenia przypomina czasy Polski Ludowej. I co ciekawe z puli 4,5 mln zł nawet promil z tej kwoty nie poszedł na poprawę jego stanu. To jest dramat. Kilkadziesiąt metrów dalej od przeszło 10 lat niszczeje nieużywane oświetlenie stadionu (część nad trybunami). W tym wypadku zakup kabla jest problemem. Tak samo sprawa "Orlika" w Sadkowie, kiedy tamtejszy Orzeł ćwiczy w Sadowicach. Lepsza byłaby lokalizacja w miejscowościach gdzie są kluby ligowe. Wtedy mógłby być wykorzystywany także popołudniami. Taki Orlik przydałby się zarówno w Pietrzykowicach, Smolcu jak i w Kątach Wrocławskich. Natomiast przy Szkole Podstawowej w Sadkowie mogły powstać mniejsze boiska, takie jak przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Kątach Wr. Czasem naprawdę warto zasięgnąć opinii mieszkańców, a nie wierzyć tylko w swoją nieomylność.

Inwestycje na plus

Nie można zapominać o pozytywach. Na pewno remonty wiejskich świetlic i mimo wszystko Domu Kultury w Kątach Wrocławskich, budowa oświetlenia i dróg to dobre rozwiązania. Mieszkańcy Smolca ucieszą się z wodociągu na ulicy Lipowej. W Bogdaszowicach wreszcie rozpocznie się budowa kanalizacji sanitarnej. Remontu doczeka się także Oczyszczalnia ścieków w Kątach Wrocławskich. Rozbudowany zostanie monitoring w gminie. Nie można także negować inwestycji w nowe przedszkola w Kątach Wrocławskich i Smolcu.

Dialog czy propaganda

Powstało Biuro Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta, można z magistratem skontaktować się przez e-mail. Tylko, dlaczego wciąż Urząd Miasta opiera się przed uruchomieniem specjalnej skrzynki e-mail dla mieszkańców. Każdy mógłby wysłać swoje propozycja zarówno odnośnie repertuaru Dni Miasta czy dożynek a także pomysły inwestycji czy problemy, jakie napotkał w swojej okolicy. Właśnie tej większej otwartości na zdanie mieszkańców brakuje w kąteckim magistracie. W 2007 roku jako portal katywroclawski.com wysłaliśmy ponad 20 pytań do Burmistrza i radnych. Tylko radny Andrzej Okapiec zechciał udzielić odpowiedzi. Pytania dostępne są na naszym Forum tutaj

Sport jest na czasie

Inwestowanie w sport. To nie fanaberia portalu katywroclawskie.com czy moja. Takie są najnowsze standardy.
W ciągu ostatnich trzech lat postrzeganie sponsoringu jako potrzebnego zjawiska wzrosło o niemal 5 proc. (z 68,6 proc w 2006 roku do 73,3 proc w 2009 roku). Dziś 67,2 proc Polaków twierdzi, że sponsoring poprawia kondycję polskiego sportu (w 2006 roku – 60,6 proc). Z 55,7 do 65,4 proc wzrosło także poczucie korzyści przynoszonych społeczeństwu przez sponsoring. Tak wynika z raportu "Sponsoring Monitor" przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia.

Celem artykułu jest dyskusja nad przyszłością gminy a nie atak na władzę.

Kamil Skrzypek, współpracuje z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(24)
   Poniżej znajduje się ostatnie 10 dodanych komentarzy.
   Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie kliknij tutaj

Brawo Panie Kamilu, w końcu materiał który może otworzy oczy większej części społeczeństwa i podczas najbliższych wyborów uda się co nieco namieszać w klice BMiG. Nic dodać nic ująć jeśli idzie o artykuł..."Lecz zaklinam - nich żywi nie tracą nadziei, / I przed narodem niosą oświaty kaganiec"

2010-02-15 | 21:46:24 |  Sqvar

[Komenatrz został usuniety przez administratora bo naruszał regulamin]

2010-02-16 | 09:49:26 |  h

No ale palancie chociarz ja mam robotę w jednej z tych firm i mam co jeść a wój tatulek sprowadza to badżiewie ze wschodu wykancza polskie firmy i to ma być dobrze aTy Kamilu dobrze że nie jesteś burmistrzem bo to byłby dramat

2010-02-16 | 15:51:28 |  Paweł

I jesteś zadowolony (młokosie)Żeby pan Kamil kandydował na burmistrza to bym się nie wahał.

2010-02-16 | 16:39:31 |  h

Ja bym jeszcze podstawówkę dla Pawła postawił, taką fajną,super extra, pod specjalnym nadzorem. Najlepiej jakby ją z Chin sprowadzili.;]

2010-02-16 | 19:19:23 |  Sqvar

Nooo... Ależ poruszający artykulik; prawie przedwyborczy :) Pewnie, że nie nie atakujący, no jakże..Ale jednak.. cóż prawdziwie trafiony, niestety w bolące sedno... Ale i tak pewnie bez odzewu ze strony murem stojących jaśnie panujących :D
A co do jakiegoś Pawełka, obrażającego innych tylko dlatego, że sam nie potrafi nic zrobić tylko "robić" w jakiejś fabryczce, albo magazyniku, no to stary przykro nam, że nie potrafisz być na tyle pomysłowy lub przedsiębiorczy, ze musisz orać jak tępy lemiesz za 1300 pln brutto :D Pzdr :)

2010-02-16 | 19:37:42 |  krisss

Bardzo ciekawie, inteligentnie napisane.
Warto przemyśleć!
Pozdrawiam serdecznie!

2010-02-17 | 00:13:29 |  Mirosław Kędziora

Hej Krisss nie należy kopac leżącego!Jakie to ma znaczenie co robi i ile zarabia? Pracuje uczciwie...Pochwal się czym Ty się zajmujesz i ile zarabiasz, jaką "bryką" jeżdzisz? Chcesz się dowartościowac czyimś kosztem, udało Ci się> Jesteś wielki!

2010-02-17 | 06:04:07 |  bystrzyca

bystrzyca a ty co...mąż opatrzności bożej?! Pawełek fikał i się dofikał. Co z tego że uczciwie pracuje skoro zazdrości innym że mają więcej...taki właśnie przykry polaczek, skoro ja nie mam to inni też nie powinni. na wybory pewnie też nie pójdzie bo wychodzi pewnie z założenia że nie ma po co, a później jęczy...;]

2010-02-17 | 06:24:02 |  Sqvar

Żadnych praw do "opatrzności" Bożej sobie nie uzurpuję, nie lubię jak kopią leżącego.Chyba zdrowy odruch?

2010-02-17 | 07:11:05 |  bystrzyca


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 4218 | komentarzy: 24
dodał: Kamil Skrzypek | 2010-02-15 | 16:42:10
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2010-02-16  godz. 07:46:55
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary