strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
poniedziałek , 19 sierpnia 2019 
imieniny:  Juliana, Bolesława 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Nowi mieszkańcy. Zmora czy korzyść?
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1425
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
941 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Nowi mieszkańcy. Zmora czy korzyść?
0000-00-00 | 12:24:00


- R E K L A M A -

Ostatnia dekada to intensywny wzrost ludności zarówno w Kątach Wrocławskich jak i w całej gminie. Przewodzi w tym zestawieniu Smolec, który liczy już ok. 3 tyś mieszkańców. Wedle wyliczeń Gazety Wrocławskiej Gmina Kąty Wrocławskiej w 2006 roku liczyła 18,47 tyś mieszkańców. W 2009 liczba wzrosła do 18,94 tyś, natomiast w 2012 będzie nas 19,43 tyś. Na przełomie 2012 i 2013 możemy się spodziewać 20 tysięcznego mieszkańca gminy.
Nowi obywatele to korzyści ale i problem. Szczegóolnie dla budżetu gminy, gdyż trzeba wybudować kanalizację, drogę, nierzadko i przedszkole. "Nowi" często mieszkanie w naszej gminie uważają za konieczność (bo taniej niż we Wrocławiu). Nie chcą rezygnować z wrocławskiego meldunku na czym traci budżet gminy. Nie chcą brać udziału lokalnych organizacjach oraz meczach sportowych. Przykład Hieronima Kurysia, sołtysa Smolca, prezesa klubu UKS Tygrysy, który bardzo zaangażował się w sprawy lokalne to piękny wyjątek. Jednym z argumentów, jaki przytaczają nowi mieszkańcy np. Kątów Wrocławskich jest brak lokali gdzie można spędzić miło czas. Czyżby? Jest pizzeria, pub, 4 bary, 1 restauracja, Fast Food. Słowem oferta na każdą kieszeń. To wszystko na potrzeby blisko 6 tysięcznego miasta wystarcza. Warto także przejrzeć repertuar Domu Kultury czy klubów sportowych.
Jeżeli ktoś oczekuje Dyskotek, Galerii Sklepów, Mc Donalda i Dożynek, co tydzień. To może się nie doczekać.
Warto zauważyć, ze zagrożenia wynikające z napływu nowej ludności są już wypunktowane w Strategii Gminy Kąty Wrocławskie do roku 2020.
Generalnie nie można oprzeć się refleksji, że nowi mieszkańcy traktują region jako sypialnie. Taką tendencję można było zaobserwować w Smolcu, gdzie stworzył się swoisty podział na ludność napływową i "starych mieszkańców" Czy podobny los czeka inne miejscowości w naszej gminie?
Warto wspomnieć, że w Sadkowie wznowiona została budowa osiedla domków jednorodzinnych, które po ukończeniu ma podwoić ilość mieszkańców tej miejscowości.

Problem asymilacji ludności napływowej jest jednym z głównych wyzwań dla gminy Kąty Wrocławskie. Dlatego właśnie oferta m.in nowej Hali Widowiskowo-Sportowej musi być atrakcyjna. Przyjazd np. siatkarek Impelu Gwardii Wrocław, szczypiornistów Zagłębia Lubin, czy reprezentacji Polski w futsalu (gościła w Środzie Śląskiej) jest szansą na przyciągnięcie nowych mieszkańców na stadiony czy też do hal. Do organizacji międzypaństwowych spotkań mógłby służyć również gminny stadion przy ulicy Zwycięstwa 23. Tylko trzeba w niego zainwestować!

Zapraszamy do dyskusji "Czego oczekują nowi mieszkańcy od swojej "małej ojczyzny" oraz "Czy wzrost liczby mieszkańców gminy jest korzystny czy też nie".

Zachęcamy do merytorycznej dyskusji, do dzielenia się własnym zdaniem. Jest to jeden w ważniejszych problemów społecznych jaki dotyka naszą gminę. Chcielibyśmy poznać zdanie zarówno "starych" mieszkańców jak i "nowych".


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(17)
   Poniżej znajduje się ostatnie 10 dodanych komentarzy.
   Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie kliknij tutaj

A dlaczego nie!Co by nie napisał o nowych mieszkańcach zawsze coś w niosą,nie będzie nudno!Jestem za!

2010-06-13 | 12:32:37 |  cv

Nawet jeśli są jakieś imprezy w Kątach przychodzi bardzo mało ludzi,jest to w dużej mierze wina gminnych urzędników którzy w żaden sposób nie informują mieszkańców o atrakcjach.Wczoraj był SUPER mecz naszych KĄTECKICH LWÓW ,Motobi wygrało 5 - 3 z Pogonią Świebodzin,kibiców było nie wiecej niż 50.Dziś natomiast menadżer NOWEJ HALI SPORTOWEJ wraz z ajentami bufetu zorganizowali wspaniałą zabawe dla dzieci i dorosłych Turniej Stołowej Piłki Nożnej ,było super ,nagrody dla dzieci i dorosłych .Niestety nie było żadnej pomocy ze strony gminy, choćby informacji o tym,co dzieje się w NASZYM PIĘKNYM MIASTECZKU!!! PANIE BURMISTRZU CZAS POMÓC TYM CO CHCĄ ZROBIĆ COŚ DOBREGO DLA MIESZKANCOW!!

2010-06-13 | 19:12:15 |  ebi

Nie ma nic do "napływowych" ale przed wylaniem asfaltu na nowych osiedlach czy postawieniem słupów oświetleniowych sprawdziłbym liczbę mieszkańców zameldowanych w Kątach i jeśli liczba nie przekraczałaby np 85% to adijos amigos zapominamy o asfalcie:]

2010-06-14 | 11:51:22 |  Sqvar

no zaraz to jak gra Motobi to burmistrz ma naganiać ludzi aby poszli na mecz to organizatora rola a że kibiców w Kątach jest 50 to niestety prawda jeżeli jest inaczej to gdzie oni są...

2010-06-15 | 08:59:50 |  doebi

Burmistrz ma za zadanie postawić(wybudować)nowy stadion ,żeby ludzie mogli do niego iść zradością a nie ze smutkiem i wstydzić się!Dotarło!

2010-06-15 | 10:19:00 |  x

I to najlepiej stadion na 5 lub 10 tys żeby te 200 kibiców(w porywach)mogło się wygodnie rozsiąść bo tych za płotem to nawet wygodne leżaki nie zachęcą granda ja chcę kanalizację iżłobek dosyć mam szamba mam do tego prawo jak prawie wszyscy w tym mieście najpierw szło miasto teraz ma iść reszta niech tylko burmistrz nie próbuje coś zmieniać gmina jest jedna a nie lepsze miasto i reszta..

2010-06-15 | 12:57:55 |  xx

A co myślałeś,że to wiocha!Ja mam do tego też prawo!

2010-06-15 | 17:02:20 |  yu

Nie chodzi o naganianie kogokolwiek na mecze Motobi lub inne imprezy organizowane w NASZYM MIEŚCIE,chciałbym żeby gmina pomogła zareklamować imprezy odbywające się w Kątach,Smolcu i innych miejscowościach naszej gminy/NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY/Dobra wspólpraca między MOTOBI ,KOSZYKARZAMI POLKĄTÓW,SMOLECKIMI TYGRSAMI,DYREKTORKĄ GOKISU CZY MENADZEREM NOWEJ HALI SPOTOWEJ A GMINNYMI URZEDNIKAMI BĘDZIE Z KORZYŚCIA DLA WSZYSTKICH.

2010-06-15 | 20:23:31 |  ebi

Masz rację Sgvar a ebi zmień tą zdartą płytę art jest o nowych mieszkańcach umiesz czytać

2010-06-17 | 08:42:13 |  rs

co to jest stołowa piłka nożna?

2010-06-19 | 22:45:19 |  as


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 6097 | komentarzy: 17
dodał: Kamil Skrzypek | 0000-00-00 | 12:24:00
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary