strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
poniedziałek , 19 sierpnia 2019 
imieniny:  Juliana, Bolesława 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Burmistrza odpowiada
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1425
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
941 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Burmistrza odpowiada
0000-00-00 | 08:21:00


- R E K L A M A -

Postanowiłem zadać Burmistrzowi Antoniemu Kopciowi 20 nurtujących pytań. Wybór był trudny i koncentrował się wokół najbardziej palących problemów. Zapraszamy do lektury.

Kamil Skrzypek: Czy jest Pan zadowolony z wizerunku gminy Kąty Wrocławskie?
Antoni Kopeć: Na wizerunek Kątów Wrocławskich pracuje nie tylko urząd, ale wszyscy, którzy tu mieszkają, działają, bądź prowadzą działalność gospodarczą. Media odgrywają w tym temacie ogromną rolę. Jak w każdym mieście dzieją się rzeczy, które ten wizerunek poprawiają, bądź go psują. To od prowadzącego portal zależy, czy zamierza wizerunek miasta poprawić czy nie. Kreowanie wizerunku miasta to nie tylko propaganda, lecz również utrwalanie u kontrahentów i inwestorów opinii, że gmina jest wiarygodna, dla turystów, że można spędzić miło wolny czas . Nawet osoby, które nie zdewastują znaków drogowych i szyb na przystankach, pracują na wizerunek miasta. Takich przykładów mógłbym wymienić dużo. Czy jestem zadowolony? Niestety, nie do końca, gdyż nie wszyscy to rozumieją. Ale nie nam to oceniać. Oceną wizerunku miasta jest wiarygodna, gdy jest wystawiana przez osoby z zewnątrz. Cieszy mnie jednak, gdy spotykam się z pozytywną oceną ludzi z różnych części Polski. Ranking Złotej 100-tki samorządowców bardzo nam pomógł.

Kamil Skrzypek: Co uważa Pan za największy sukces a co za największą porażkę w swojej 4 letniej kadencji?
Antoni Kopeć: Cieszy mnie każda inwestycja wykonana w mieście i gminie. Wiem, że środki, które przeznaczymy na inwestycje , służyć będą nam przez lata. Nie wolno dopuścić do sytuacji, iż większość środków pochodzących z podatków będzie na bieżąco "przejadanych". Niestety, taką politykę prowadzi wiele gmin. Cieszy mnie hala sportowa, nowe drogi, rozrastające się miasto. Żyjemy w coraz czystszej gminie dzięki rozbudowanej sieci kanalizacji. Zadań wykonywanych przez ostatnie 4 lata było wiele, wystarczy przeanalizować wykonania budżetu za ostatnie lata. Co uważam za porażkę? Zadaniem własnym gminy jest budownictwo komunalne. Niestety, najpierw protest mieszkańców ulicy Okrzei, potem nie do końca wyjaśniona sytuacja prawna budynków na Osiedlu Wiedeńskim spowodowała, że do dziś ludzie mieszkań nie mają. Teraz projektujemy budynek w innym miejscu i też sąsiedzi nie życzą sobie komunalnych lokatorów…

Kamil Skrzypek: W swoich tekstach pisałem często o możliwościach jakie daje EURO 2012 np. Kąty Wrocławskie jako centrum pobytowo - treningowe. Czy władze miasta rozpatrywały taki pomysł lub inny związany z ME w 2012 roku?
Antoni Kopeć: Tak rozważaliśmy taki projekt. Złożyliśmy nawet taki wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. To nam pozwoliło poznać warunki, jakie musimy spełnić, aby pozyskać dofinansowanie . Więcej - zainteresowaliśmy się, co dzieje się z takimi ośrodkami po Euro w Portugalii. Większość środków na budowę takiego centrum musi pochodzić z budżetu gminy, a więc jest to kwestia wyboru - co pilniejsze? Mam wątpliwości czy 5-cio gwiazdkowy hotel chciałby ktoś wybudować, bo w Sobótce nie ma chętnego , a taki jest wymóg dla ośrodka. Sobótka, która ma walory turystyczne na takie przedsięwzięcie się zdecydowała i w efekcie dofinansowania nie otrzymała. Jeżeli nawet wybuduje je z kredytu, to w przyszłości musi go oddać, a na wykorzystanie centrum bez strat trzeba mieć pomysł. Wcale nie ma pewności, że którakolwiek z ekip, która grać będzie we Wrocławiu, na zbudowany ośrodek się zdecyduje. Ryzyko tego przedsięwzięcia jest bardzo duże.

Kamil Skrzypek: Co się stało z propozycją Centrum Edukacji Ekologicznej Cicha Dolina?
Antoni Kopeć: Centrum Edukacji Ekologicznej Cicha Dolina jest nadal aktualne. Pozyskaliśmy teren od ANR. Założony związek stowarzyszeń, który monitoruje możliwość pozyskania środków z Unii na zrealizowanie opracowanej koncepcji zagospodarowania terenu. W skład związku weszła gmina, SPK, stowarzyszenie Ogrody Dolnośląskie i Centrum Europejskie Zrównoważonego Rozwoju. Jest to temat na przyszłość, który kosztować będzie dużo środków - sami nie mamy możliwości go zrealizować.

Kamil Skrzypek: Jakie są kryteria podziału środków finansowych dla klubów sportowych z gminy Kąty Wrocławskie?
Antoni Kopeć: Kryteria te określiła komisja i zatwierdziła Rada Miejska. Jest propozycja zmiany tych kryteriów, ale zgodnie z wolą radnych może to nastąpić od 2011 roku. Oczywiście wielkość kwoty określa co roku uchwała budżetowa. Największym jednak nieporozumieniem jest fakt, że kluby uważają, że środki te należą się bez względu na ich postawę na boisku i poza nim. My traktujemy sport jako promocję gminy i oczekujemy, że wniosek klubu o wypłatę pieniędzy będzie uzasadniony, bądź dobrymi wynikami, bądź poparty będzie wolą kreowania pozytywnego wizerunku gminy.

Kamil Skrzypek: W jaki sposób Urząd Miasta promuje miasto i gminę? Czy istnieje gminna koncepcja dotycząca promocji i marketingu Kątów Wrocławskich i okolicy?
Antoni Kopeć: Tak, posiadamy pewną wizję, którą realizuje pani Weronika Szwaj. Chcę tu jednak podkreślić, że tak jak powiedziałem wcześniej, nie jesteśmy jedynymi, którzy o ten pozytywny wizerunek miasta zabiegają. Często zdarza się, że starania te są niwelowane przez nieprzemyślane działania, które obraz naszego pięknego miasta zniekształcają. Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, ale uważam, że niektóre sprawy można by rozwiązać " we własnym domu".

Kamil Skrzypek: Skąd opóźnienia w oddaniu do użytku takich obiektów jak: Hala Widowiskowo - Sportowa w Kątach Wrocławskich, Budynek klubowy Motobi Bystrzycy w Kątach Wrocławskich i Orlik 2012 w Sadkowie?
Antoni Kopeć: Proszę nie mylić trzech różnych terminów. Jeden to termin dla wykonawcy, do którego winien zgłosić obiekt do odbioru. Po tym terminie jest czas na procedurę odbioru oraz dla służb inspekcyjnych na wydanie stosownych opinii niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Jeżeli po drodze pojawią się usterki, dajemy czas na ich usunięcie, a to trwa. Im większy obiekt, tym ta procedura jest dłuższa. W międzyczasie ostra zima też nie była sprzymierzeńcem. Logicznym chyba było pozwolić wykonawcy dokonać nasadzeń w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Dopiero, gdy ma się wszystkie dokumenty, można dokonać otwarcia. Rozumie to każdy, kto realizował w swoim życiu chociażby budowę domku jednorodzinnego.
Przypis katywroclawskie.com
Trudno porównywać budowę domku jednorodzinnego za np. 300 tyś zł do inwestycji rzędu 15 mln. Skoro wykonawca stadionu piłkarskiego we Wrocławiu za opóźnienia w oddaniu obiektu do użytku zapłacił nie tylko karę finansową ale i został wyrzucony z budowy. Można było oczekiwać, że podobną karę otrzyma również "kątecki wykonawca". Przecież te pieniądze mogły zasilić inne projekty. Drogi, chodniki, wyjazdy biednych dzieci na kolonie.

Kamil Skrzypek: Jak Gmina Kąty Wrocławskie wspiera lokalnych przedsiębiorców, szczególnie młode osoby, które chcą otworzyć działalność gospodarczą właśnie na terenie gminy Kąty Wrocławskie?
Antoni Kopeć: Realizujemy to poprzez organizację pozarządową Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kąteckich, którzy zobowiązali się realizować to zadanie. Na prowadzenie punktu wspierania lokalnej przedsiębiorczości otrzymują od gminy pieniądze.

Kamil Skrzypek: Kiedy powstanie Obwodnica Kątów Wrocławskich. I jak wyglądają plany dotyczące tej inwestycji?
Antoni Kopeć: Obwodnica Kątów Wrocławskich jest wyznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przebiegać będzie od Karczmy w Polu w Pełcznicy do rozjazdu w Sośnicy. Obwodnica stanie się częścią drogi od Brzegu Dolnego przez Radakowice do Kątów Wrocławskich. W chwili obecnej projektowany jest most na Odrze, który stanowi element tej trasy. Inwestorem będzie Urząd Marszałkowski, nie prędzej jak po 2012 roku.

Kamil Skrzypek: Czy w Kątach Wrocławskich potrzebny jest basen?
Antoni Kopeć: Niewątpliwie tak, ale żaden bank nie chce udzielić kredytu, wiedząc, że jest to przedsięwzięcie deficytowe. Było dwóch chętnych, ale nie otrzymali finansowania. Tu znów nie jest problemem wybudowanie, ale późniejsze jego utrzymanie (koszty). Bliskość Wrocławia - Aquapark przy Borowskiej oraz budowa basenu w 15-to tysięcznej Środzie Śląskiej ryzyko to zwiększa. Marzy mi się taki inwestor, jak Redeco na Nowym Dworze.

Kamil Skrzypek: Czy w najbliższym czasie powstanie w Kątach Wrocławskich pełnowymiarowe, sztuczne boisko wraz z niezbędnym zapleczem (oświetlenie, szatnie), z którego będą mogły korzystać wszystkie gminne drużyny piłkarskie. Szczególnie w okresie zimowym? Czy miasto zamierza bardziej zaangażować się w rozwój profesjonalnej bazy sportowej?
Antoni Kopeć: Wieloletni Plan Inwestycyjny uchwala rada i do 2012 nie ma takiego przedsięwzięcia. Plan ten stanowi dla mnie wytyczne do planowania inwestycji. Myślę jednak, że trzeba coś zrobić z płytą boiska.

Kamil Skrzypek: Co Pan Burmistrz uważa na temat pomysłu transmisji obrad Rady Miasta w Internecie?
Antoni Kopeć: Różne są na ten temat zdania. Wiem jednak, że transmisja obrad Sejmu powoduje, że obrady przekształcają się w igrzyska. Populizm bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Posłowie, których znam, mają podobne zdanie. Sesja jest otwarta, każdy może przyjść posłuchać, nawet zabrać głos po uzgodnieniu z przewodniczącym. Myślę, że nie jest to dobry pomysł - ludzie powinni wyjść też z domu a nie tylko śledzić Internet.

Kamil Skrzypek: Jakie korzyści czerpie gmina Kąty Wrocławskie z gmin partnerskich?
Antoni Kopeć: Te korzyści to mają być głównie dla ludzi, którzy dzięki współpracy gmin mogą zobaczyć, jak ludzie gdzie indziej pracują, wypoczywają. To również pozwala czerpać pozytywne wzorce i przenosić je na nasz teren. Współpraca z Ukrainą pozwoli wielu malkontentom docenić to, co my mamy, gdyż stanowi tło, na którym doceniamy polskie przemiany.

Kamil Skrzypek: Co Urząd Miasta zamierza zrobić z problemem braku żłobka na terenie gminy Kąty Wrocławskie?
Antoni Kopeć: Tak jest to wyzwanie dla samorządu następnej kadencji. Budowane są 2 przedszkola i trzeba pomyśleć o żłobku albo utworzyć oddziały w nowych obiektach w Smolcu i Kątach Wrocławskich.

Kamil Skrzypek: Czy Pan Burmistrz jest zadowolony z działalności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich?
Antoni Kopeć: Zawsze będę wymagał więcej. Wiem, że w wielu ośrodkach dzieje się więcej, ale często o tym decydują ludzie - entuzjaści. Rok ubiegły był trudny dla GOKiS-u ze względu na remont. W kompetencji komisji rady jest ocena pracy ośrodka, która uwzględniając warunki w jakich on działał wystawiła mu ocenę pozytywną. Ja osobiście liczę na to, że mając taką bazę spełni wiele oczekiwań mieszkańców.

Kamil Skrzypek: Ile wynosi zadłużenie gminy Kąty Wrocławskie? I jak ma być spłacane?
Antoni Kopeć: Jesteśmy jedną z najmniej zadłużonych gmin dolnośląskich. Zadłużenie na poziomie 22,5% pozwala nam zaciągać kredyty na wkład własny dla zadań dotowanych z zewnątrz. Spłaty rozłożone są w zależności od kredytu na 5 do 8 lat.

Kamil Skrzypek: Piłkarze z Kątów Wrocławskich walczą w tym sezonie o II ligę. Czy po ewentualnym awansie gmina jest wstanie przeznaczyć więcej pieniędzy na klub i remont stadionu?
Antoni Kopeć: W rozmowie z panem Białkiem wyraziłem pogląd na ten temat. Utrzymywanie klubu w II lidze przy tak małym zainteresowaniu sponsorów oraz kibiców (małe miasto) nie ma sensu. Niestety, również baza sportowa nie pozwala na tego typu przedsięwzięcie. Albo coś robić profesjonalnie albo w to nie wchodzić. Wiele ośrodków tej wielkości przekonało się o tym w przeszłości. Nie popieram również wizji, że kosztem jednej dyscypliny, jednego klubu pada cały lokalny sport. Tak niestety dzieje się we Wrocławiu.
Przypis katywroclawskie.com
Ostatecznie na koniec sezonu piłkarze Motobi Bystrzycy Kąty Wrocławskie zajęli 4 miejsce. Awans wywalczył Górnik Wałbrzych

Kamil Skrzypek: Kto jest rzecznikiem prasowym Gminy Kąty Wrocławskie?
Antoni Kopeć: Mamy pilniejsze wydatki niż opłacanie rzecznika. Za promocję odpowiada Weronika Szwaj.

Kamil Skrzypek: Czy Kąty Wrocławskie są przygotowane na wypadek powodzi?
Antoni Kopeć: Ponad 200 tys. złotych rocznie wydajemy na utrzymanie i doposażenie OSP. Mamy doświadczenie, sprzęt, znamy miejsca zagrożeń, ale gwarancji, że poradzimy sobie z taką wodą, jak na Podkarpaciu nigdy nie ma.

Kamil Skrzypek: Czy Pan Burmistrz ma plan, co do swojej dalszej kariery w kąteckim magistracie?
Antoni Kopeć: Kariera w magistracie to złe słowo. Może ktoś w to wątpić, ale jest to ciężka praca kosztem życia prywatnego. Ludzie oczekują często od Burmistrza cudów. Uważają, że jest on odpowiedzialny niemal za wszystko, z pogodą włącznie. Na obecną chwilę wiem jedno: mój kontrakt na kierowanie gminą kończy się na jesieni br. Idą wybory i do ludzi należy wybór przedstawicieli na następne 4 lata. Jest to duża odpowiedzialność kierować gminą - przedsiębiorstwem, w którym żyje - pracuje 19 tys. ludzi. Wiem jedno na pewno uszanuję wolę większości. Pracować gdzieś muszę, mam rodzinę, a do emerytury jeszcze trochę brakuje…


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(8)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

No i wiadomo,że 2 liga jest nam nie potrzebna!Więc po co osiągać takie wyniki?Jednym słowem gra w okręgówce była by najlepsza dla Kątów Wrocławskich.No nie!

2010-06-26 | 13:25:40 |  cv

proponuję sprzątanie ulic, praca może nie tak płatna ale może tam się pan nie będzie błaznił

2010-06-26 | 20:00:49 |  mieszkaniec

Dobrze pomyślany artykuł - ale niestety, tendencyjny zestaw pytań - aż pięć z nich dotyczy lub dotyka sportu. Od razu widać że autor (tak zresztą jak i kilku innych stale i niestety często od
rzeczy komentujących na tej witrynie, którzy oprócz tematyki sportowej nic więcej nie dostrzegają), wielu bardziej istotnych niż sport problemów nie poruszył. Panie Kamilu, skoro podjął się Pan ambitnie redagowania artykułów o mieście i gminie -to prosimy nie zapominać o
proporcjach, ta witryna nie jest tylko dla garstki fanów różnego rodzaju sportu (a ilu ich jest-widać niestety po frekfencji na różnych imprezach sportowych). W tej gminie i mieście w większości mieszkają jednak ludzie, których naprawdę interesuje coś więcej niż np. piłka
kopana, toczona, rzucana czy jaka by tam jeszcze nie była. Takie tendencyjne (a często i
monotematyczne) redagowanie artykułów niesie w sobie niebezpieczeństwo utraty tych
internautów, którzy sport uważają za dodatek, a nie cel istnienia tej strony. Życzymy redakcji i Panu, dużo pomysłów na jeszcze ciekawsze artykuły o lokalnych problemach i wydarzeniach.

2010-06-29 | 23:00:57 |  grupa_kątczan

nic dodać nic ująć , dobry gospodarz mieszka na miejscu , nie dojeżdża służbowym samochodem ....

2010-07-02 | 22:31:49 |  demokrata

"grupa kątczan" plus "demokrata" równa się "burmistrz"

2010-07-03 | 09:41:45 |  mieszkaniec gminy

co do basenu to od kiedy Środa Śląska ma 15 tysięcy mieszkańców? chyba chodziło o całą gminę, a ta jest liczebnie podobna do gminy Kąty :)

2010-07-16 | 12:44:52 |  lidia wolska

Ten basen jest po prostu potrzebny,a tłumaczenie,że on się nie spłaci,jest idiotyczne.Właśnie po to ich wybieramy ,żeby ten problem rozwiązali raz na zawsze!

2010-07-16 | 15:05:50 |  cv

Na tle innych kandydatow burmistrz nie obiecuje gruszek na wierzbie a to w sumie dobrze , bo reszta rozplywa sie w basniach co to bedzie jak tylko zostania wybrani , taka lokalna sciema z powodu wyborow . Zatem jak mam patrzec na nowe twarze to w sumie bardzo juz przyklem do starych

2014-11-04 | 21:00:25 |  Ktd


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 5867 | komentarzy: 8
dodał: Kamil Skrzypek | 0000-00-00 | 08:21:00
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary