strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Opinie po Dożynkach
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Opinie po Dożynkach
2010-08-31 | 18:08:23


- R E K L A M A -

Za nami Dożynki Gminne 2010. Na obchodach pojawiła się delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Biblis z Panią Burmistrz Dr. Hildegard Cornelius Gaus na czele, którą dostatnio ugościł Burmistrz A. Kopeć wraz z najbliższymi pracownikami w nowej Hali Widowiskowo-Sportowej. Tym razem gwiazdą wieczoru była grupa T. Love. Zapraszamy do zapoznania się z opiniami osób, które uczestniczyły w imprezie. A także prosimy o oddawanie swoich opinii w komentarzach.

Maciek
Generalnie fajnie, ale może za rok kabaret zamiast muzyków

Witek
Po co ta druga scena? Gmina znowu wydała kasę na budowlanego bubla, który jest nieużywany. Ale ogólnie impreza na czwórkę

Marta
Występ T Love najlepszy, pokaz laserów był moim zdaniem ubogi

Pan Dariusz
Ten mecz piłki ręcznej to jakieś nieporozumienie. Totalni amatorzy na Wielki Śląsk, po co to komu

Tomek
Dobry pomysł to występ piłkarzy Amerykańskich

Łukasz
No powinni ciekawsze mecze wymyślić jak na dożynki. Nie stać nas na lepszy mecz niż ten w nowej hali? GOKIS Kąty to jakaś amatorka

Agnieszka Z
Podobały mi się wieńce dożynkowe. Tyle trudu, ale za to taki ładny efekt

P.S Polecam również przeczytanie tego tekstu

Ile kosztuje zrobienie festiwalu?

Zorganizowanie dużej, plenerowej imprezy jest niełatwym zadaniem. Podejmując się go, musimy pamiętać o tym, że zaproszenie ulubionego zespołu to wierzchołek góry lodowej. Po drodze czeka nas wiele innych rzeczy, może nawet niezbyt skomplikowanych, ale za to na pewno kosztownych.

Bez pieniędzy imprezy nie będzie

Nawet organizacja dni miasta jest dużym przedsięwzięciem organizacyjnym i finansowym, a co dopiero ogólnopolski festiwal. Organizatorów obowiązują przepisy ustawy o imprezach masowych - bo z takimi mamy do czynienia, gdy liczba uczestników przekracza tysiąc. To nakłada na nich wiele obowiązków i zakazów.

Pomijając zdobycie wszystkich pozwoleń, bardzo istotne i kosztowne są kwestie zabezpieczenia imprezy. W przypadku imprez, które przyciągają spokojną publiczność, na pierwsze 300 osób przypadać powinno 10 pracowników ochrony i jeden na każde kolejne 100 osób. Gdy istnieje ryzyko, że uczestnicy imprezy będą agresywni, 10 ochroniarzy musimy zatrudnić na pierwsze 200 osób i kolejnych dwóch na każdą następną setkę. Stawki firm ochroniarskich rozpoczynają się od około 25 złotych za godzinę pracy jednego pracownika. Aby zabezpieczyć dzień festiwalu, na który przyjechało 20 tysięcy osób, potrzeba ponad 200 pracowników ochrony, więc firma za obsługę 10 godzin takiego wydarzenia może zażądać od nas 50 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć przygotowanie planu ochrony, za który często przyjdzie nam osobno zapłacić, czy wypożyczenie metalowych płotków do zabezpieczenia sceny i terenu. Trzeba również zadbać o służbę medyczną.

Kolejne koszty związane są z obsługą techniczną. Jednodniowy wynajem sceny o wymiarach 14x13 metrów uszczupli kieszeń organizatora o około 9 tys. złotych. Największe festiwale odbywają się jednak na dużo większych estradach. Scena na Przystanku Woodstock ma 60 metrów szerokości! Sporo kosztuje też oświetlenie - przy dużej scenie to koszt kilkunastu tysięcy złotych.

Kolejnym potężnym wydatkiem jest wypożyczenie nagłośnienia. Za sprzęt o mocy 6 kW na stronę zapłacimy około 4 tys. złotych. Duże imprezy są jednak nagłaśniane dużo większą mocą - dochodzi ona nawet do 80-100 kW na stronę. Wtedy ceny liczy się w dziesiątkach tysięcy. Jeżeli jednak chcemy zorganizować niewielki festyn dla mniej niż 1000 osób, zaplecze techniczne nie powinno być droższe niż 2-3 tysiące złotych.

Aby impreza cieszyła się dużym powodzeniem, musimy odpowiednio zadbać o jej promocję. Wykupienie reklamy telewizyjnej to ogromny koszt, dlatego mało który organizator decyduje się na takie rozwiązanie. W tej kwestii bardziej niż pieniądze liczą się zdolności organizatorów i... znajomości. Zaprzyjaźniony dziennikarz za darmo napisze artykuł na temat przedsięwzięcia. Warto też starać się o wsparcie telewizji regionalnych, które w sezonie wakacyjnym chętnie wyemitują materiał o ciekawym wydarzeniu. Konieczne jest posiadanie strony internetowej, warto też zareklamować się w portalach muzycznych i społecznościowych.

Polski artysta - drogi artysta

Najbardziej istotnym wydatkiem, który przesądzi o tym, czy nasza impreza przyciągnie tłumy, są honoraria artystów. Ceny koncertów w okresie letnim znacznie różnią się od tych, które odbywają się w innych miesiącach - mówi Krzysztof Pasiewicz z Agencji Koncertowej ARENA z Płońska. Najdroższym polskim zespołem już od lat jest Budka Suflera - przy współpracy z agencją wyjściowa cena do negocjacji to ok. 65 tys. złotych. Bajm będzie nas kosztował 10 tys. mniej. Nieco niższą sumę musimy zapłacić, jeśli chcemy, by na naszej scenie wystąpili Feel, T.Love, Maryla Rodowicz czy Natasza Urbańska. W czołówce najdroższych wykonawców znajdują się jeszcze Wilki, Kayah, Ich Troje, Agnieszka Chylińska czy Kombii. Dużo mniej zapłacimy za zespoły, które lata świetności mają już za sobą - zaproszenie Kobranocki czy Oddziału Zamkniętego to koszt około 15 tys. złotych.

Przy organizacji występu artystów ceny wynagrodzeń są zawsze najpierw potwierdzane z managerem artysty, zależnie od miejsca i charakteru imprezy, a dopiero później z organizatorem - mówi Krzysztof Pasiewicz.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że artyści to też ludzie. Zespoły najwięcej zarabiają na zamkniętych koncertach oraz imprezach organizowanych przez... urzędy miejskie. Nawet niewielkie miasta zwykle nie żałują grosza, żeby uświetnić swoje święto koncertem gwiazdy dużego formatu. W tym roku w Świdnicy zagrały Coma i TSA, w Jaworze - Budka Suflera, w Lesznie - Kombii. Inni też nie chcą być gorsi.

Festiwale rządzą się nieco innymi prawami. Na Woodstocku zespoły grają za zwrot kosztów przejazdu i symboliczne honorarium. Skore do dawania tanich koncertów są też zespoły promujące nowe płyty. Niewielkich pieniędzy żądają również zespoły zapraszane na festiwale charytatywne. Dla artystów możliwość zaprezentowania się na dużej imprezie to często tak duża promocja, że są w stanie zrezygnować z wysokiego wynagrodzenia.

Na czym festiwale zarabiają?

Koszty zorganizowania festiwalu nie są małe i często sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Skąd bierze się na to pieniądze? Pierwsze na myśl przychodzą oczywiście bilety. Jednak nie są one jedynym źródłem finansowania. Wynika to między innymi z faktu, że duża ich część jest sprzedawana tydzień lub dwa przed imprezą, a przygotowania zaczynają się wiele miesięcy wcześniej. Do tego nigdy nie wiadomo, ile osób na imprezę przyjedzie. Dlatego organizatorzy szukają innych sposobów na zdobycie środków.

Ważnym źródłem finansowania są sponsorzy. Wspominany już Open'er ma jednego sponsora strategicznego - firmę Heinekken, która jest jednocześnie współorganizatorem. W tym roku w jej ślady poszedł Carslberg, który został strategicznym sponsorem Seven Festival music & more w Węgorzewie - dawnego Union of Rock. Nie wszyscy mają jednak ten komfort. Poszukiwanie sponsorów to zwykle najtrudniejszy etap w organizacji - zwłaszcza wtedy, gdy festiwal nie ma jeszcze swojej renomy. Dla sponsorów istotna jest przede wszystkim liczba osób oraz oprawa medialna. Jeżeli imprezie towarzyszy patronat ogólnopolskiej telewizji, wywieszenie banneru przy scenie może być dużo tańszą reklamą niż wykupienie kilkunastu sekund w paśmie. Często można liczyć również na pieniądze z jednostek samorządu terytorialnego. Festiwal jest dużą promocją dla miasta, które zwykle chętnie włączy się w organizację i obejmie imprezę patronatem.

Dodatkowym źródłem dochodu są wszelkie punkty gastronomiczno-usługowe, które płacą organizatorowi za możliwość rozłożenia stoiska. Tradycyjnie najwięcej dają zarobić browary - zwłaszcza, gdy zagwarantujemy im wyłączność. Tu jednak pojawia się problem - zgodnie z ustawą na terenie imprezy masowej nie można sprzedawać, spożywać ani nawet posiadać alkoholu. Przeszkoda ta jest jednak do obejścia - organizatorzy bardzo ściśle wyznaczają teren imprezy i jest to zwykle obszar bezpośrednio przylegający do sceny. Natomiast już metr przed bramką można bez problemu kupić i wypić piwo.

Czy to się opłaca?

Festiwal daje zarobić, ale niekoniecznie tym, którzy go organizują. Jednak nie zysk jest miarą sukcesu. Często pierwsze edycje takich imprez organizowane były przez grupki zapaleńców i bez wsparcia sponsorów. Tak rozpoczęła się choćby historia Slot Art Festivalu. Wiele imprez to projekty stowarzyszeń i fundacji. Katowicki OFF Festival realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy zazwyczaj mają więcej wspólnego z kulturą niż z biznesem.

Na letnich imprezach najwięcej zarobić może zewnętrzna obsługa, a więc firmy udostępniające zaplecze techniczne i agencje ochrony. Przyzwoite pieniądze zarobić mogą też zespoły grające podczas dni miast - tam organizatorzy zazwyczaj nie mogą liczyć na specjalne traktowanie.

Dla fanów muzyki wakacyjne koncerty i festiwale są natomiast świetną okazją, by na żywo i często za dobrą cenę zobaczyć występ ulubionego artysty. Przykładowo: karnet na tegoroczny Open'er Festival kosztował 350 złotych. Za tę cenę można było posłuchać Pearl Jam (koncert w Chorzowie w 2007 roku za 110-165 zł), Cypress Hill (wcześniej również na Open'erze, w USA bilety w granicach 65 USD) czy Fatboy Slim (koncerty w Wielkiej Brytanii za ok. 40 funtów). Łącznie w Gdyni wystąpiło niemal 80 zespołów. Chcąc je zobaczyć na pojedynczych koncertach, konieczne byłoby wydanie grubo ponad 1000 złotych. W Kostrzynie nad Odrą podczas festiwalu Woodstock posłuchać będzie można koncertu Papa Roach całkowicie za darmo.

Mateusz Szymański, Bankier.pl


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(9)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

T.Love był strzałem w dziesiątkę !
Rewelacyjny koncert ! :)

2010-08-31 | 19:15:10 |  lao

Kto zgodził sie na opłacenie dodatkowej sceny? Bez pomyślunku

2010-09-01 | 13:53:25 |  Roman

Artyści są kapryśni na Dni Kątów było okej tym nie pasowała akustyka dowiedziałem się już że pod dachem będzie wygłuszenie ale teraz brakło czasu

2010-09-01 | 14:17:37 |  mm

Panie Dariuszu pana komentarz to jest wielkie nieporozumienie może drużyna z Kątów nie jest to jakaś wielka drużyna ale też nie są amatorami ponieważ trenują uczą się i ogrywają się na takich spotkaniach towarzyskich jak ten na dożynkach na sukcesy trzeba będzie trzeba poczekać na pewno ta drużyna ma ducha walki i wielki zapał do gry . Wielkie słowa uznania dla pana Pawła za zorganizowanie takiego widowiska sportowego

2010-09-03 | 19:04:59 |  mieszkaniec

Brawo dla Pawła tylko takie mecze organizować z wyższych półek ponieważ na takie mecze zawsze ktoś z chęcią przyjdzie ,mam tylko takie odczucie ,że po prostu zagraliście za bardzo asekuracyjnie no ale od czegoś trzeba zacząć.Tak w ogóle pozdrawiam całą drużynę i życzę sukcesów!

2010-09-03 | 20:38:10 |  cv

Jak to możliwe że Pan redaktor Kamil Skrzypek przeoczył takie wydarzenie jak Gala Boksu na Nowej Hali Widowiskowo-Sportowej?

2010-09-07 | 12:30:33 |  mieszkanka

Bo redaktora Kamila Skrzypka interesuje tylko piłka lub ożywia się żeby komuś dołożyć zrozumiano i dosyć takich pytań

2010-09-07 | 12:52:05 |  do mieszkanki

Bo redaktora Kamila Skrzypka interesuje tylko piłka lub ożywia się żeby komuś dołożyć zrozumiano i dosyć takich pytań

2010-09-07 | 12:52:06 |  do mieszkanki

Sport nie kończy się tylko na piłce. No szkoda, szkoda bo impreza była bardzo udana a nie została skomentowana

2010-09-07 | 14:11:49 |  mieszkanka


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 2380 | komentarzy: 9
dodał: Kamil Skrzypek | 2010-08-31 | 18:08:23
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary