strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Wywiad z Hieronimem Kurysiem
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Wywiad z Hieronimem Kurysiem
2010-10-07 | 17:38:44


- R E K L A M A -

Specjalnie dla portalu katywroclawskie.com na pytania odpowiedział Hieronim Kuryś. Hieronim Kuryś Sołtys Smolca , oraz Załorzyciel i Trener Zapaśniczego Klubu "Tygrysy". Czy już niedługo będzie również Radnym Powiatu?

Jak idą przygotowania do I ligi Zapaśniczej w Kątach Wrocławskich?

Hieronim Kuryś: Przygotowania do wstąpienia w szeregi Pierwszej Ligii Zapaśniczej są już bardzo zaawansowane. Jesteśmy na etapie rozmów prowadzących do podpisania współpracy z mediami. Telewizja Dolnośląska TEDE jest zainteresowana transmisją meczu finałowego, którego retransmisje z kolei można będzie obejrzeć w Polsat SPORT i Polsat EXTRA. Jednocześnie kilku lokalnych przedsiębiorców zainteresowanych udziałem Tygrysów w I Lidze wyraziło chęć wsparcia projektu, ponieważ na nasze szczęście istnieje przekonanie, że w gminie, która stworzyła dobre zaplecze biznesowi powinno być miejsce dla rozwoju sportu na dobrym ogólnopolskim poziomie. Listy intencyjne podpisali między innymi: Mercedes Benz Mirosław Wróbel Sp. z o.o. Autoryzowany Dealer Mercedes Benz odział w Pietrzykowicach; Hedro Farms Polska Ronmie Luteijn z Sadkowa; Manufaktura Draży Czekoladowych „Doti” Dorota Mariusz Mroczkowscy ze Smolca i Nasza Restauracja Alyki Barbara i Jacek Szydłowscy również ze Smolca.

Z jakimi drużynami mieliby rywalizować zapaśnicy?

Hieronim Kuryś: Największym rywalem „Tygrysów” będzie PIOTRKOWIA Piotrków Trybunalski. Do zapaśniczej elity zaliczamy również drużyny takie jak SOBIESKI Poznań i UNIA Racibórz.

W ostatnim czasie głośno było o programie „Pierwszy olimpijczyk z gminy Kąty Wrocławskie”, kto na dziś ma największe szanse na udział w Igrzyskach Olimpijskich?

Hieronim Kuryś: Pomysł na program „Pierwszy Olimpijczyk” był strzałem w dziesiątkę. Akcja realizowana jest poprzez lokalnych przedsiębiorców, którzy wspierają nasze największe talenty. Na dzień dzisiejszy na start w Olimpiadzie w Londynie ma szanse kilku zawodników z gminy Kąty Wrocławskie, a przede wszystkim: Paweł Poślad oraz Dawid i Bartłomiej Klimek. Nie jest jednak wykluczone, że do tego czasu pozostali zawodnicy nie osiągną oczekiwanych wyników. Już w tym momencie trenuje przecież kolejne pokolenie, gdzie obiecująco zapowiadają się i nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa między innymi Daniel Żydowicz i Sławomir Kasprzak.

Czy nie boi się Pan konkurencji ze strony innych dyscyplin (piłki nożnej, koszykówki), które skutecznie mogą odciągać młodzież od zapasów?

Hieronim Kuryś: Absolutnie nie – zapasy nie konkurują ze sportami zespołowymi. Zapasy to sport dla ludzi z charakterem, dla indywidualistów, którzy chcą się sprawdzić w bezpośrednim starciu jeden na jednego. Zapasy dają dwie rzeczy, których inne dyscypliny zagwarantować nie mogą: po pierwsze sprawność fizyczną w największym stopniu, za którą po drugie idzie proporcjonalny wygląd czyli tak pożądana dziś przez wielu chłopaków prawdziwie męska sylwetka. Uważam wręcz, że każdy młody człowiek, który chce być sportowcem, powinien przez okres 3 pierwszych lat swej przygody ze sportem przejść w ramach „ogólnorozwojówki” szkółkę zapaśniczą.

Dlaczego Polacy słabo wypadli na Mistrzostwach Świata w Moskwie? I czy jest szansa na poprawę w Londynie w 2012.

Hieronim Kuryś: Od 1996 roku (ostatni medal w stylu klasycznym) żaden polski zapaśnik nie może poszczycić się olimpijskim trofeum. Przyczyna tkwi w trenerach i działaczach sportowych i ich myśleniu „starym systemem”. Teraz nie wystarczy mieć zagwarantowaną przez Państwo matę i salę, na której się trenuje . Teraz dobry trener musi być jednocześnie świetnym „marketingowcem” i to nie tylko w pozyskiwaniu kolejnych sponsorów dla swej drużyny, ale musi przede wszystkim przyciągnąć i zatrzymać na macie młodzież. Musi umieć rozpalić zapał do tej dyscypliny, pomóc opierać się zniechęceniom i zaszczepić zdrowy sposób na życie. Stara myśl szkoleniowa nie tylko zapaśnicza, ale również piłkarska już nie działa, choć niestety nie wszyscy zdążyli to zauważyć. Wobec tego faktu realne szanse na medal widzę dopiero około 2016 roku kiedy to nasi zawodnicy z gminy Kąty Wrocławskie będą w wieku predestynowanym do zdobywania najpoważniejszych międzynarodowych trofeów.

W piłce nożnej trwa dyskusja na temat „Polskiej myśli szkoleniowej” Jak sprawa wygląda w zapasach. Kto w tej dyscyplinie jest prawdziwym nauczycielem?

Hieronim Kuryś: Jak już mówiłem w zapasach niestety wciąż pokutuje wspomniana wcześniej „stara myśl szkoleniowa”. Mimo to wśród starej kadry szkoleniowo-zawodniczej znajdziemy kilku wybitnych specjalistów. Profesorem zapasów jest moim zdaniem Józef Tracz, który notabene zdobył dla Polski ostatni z olimpijskich medali. Józef Tracz – były zawodnik, teraz świetny trener, wspólnie ze mną opracowuje dla Tygrysów program szkoleniowy. Dodatkowo udziela się w Zarządzie naszego Klubu. Mając w swych szeregach tak niesamowitego człowieka jakim jest Józef, nikogo nie powinny dziwić nasze dotychczasowe wyniki ani aspiracje.

Skąd u Pana zainteresowanie zapasami? W Polsce ta dyscyplina sportowa nie należy do popularnych.

Hieronim Kuryś: W szkole podstawowej byłem najgorszym łobuziakiem. Praktycznie nie było dnia bym nie wdał się w bójkę z bratem lub rówieśnikami. Zapracowani rodzice nie mogli poświęcić mi zbyt wiele uwagi, a mnie wprost roznosiła energia. Zapisywałem się więc na wszystkie dostępne w owym czasie sportowe zajęcia pozalekcyjne – karate i gry zespołowe, biegałem i skakałem, aż wylądowałem na macie. Treningi zapaśnicze ukierunkowały moją energię, wigor i zapał. Oczywiście nie stałem się aniołkiem ani po pierwszym, ani po dziesiątym treningu. Do pełnego zdyscyplinowania potrzebowałem około dwóch, trzech lat, ale z doświadczenia trenerskiego wiem, że potrafią znaleźć się i takie utalentowane ananasy, którym potrzeba nawet pięciu lat by stać się ułożonym zawodnikiem.

Czy Smolec ma ambicje przegonić Kąty Wrocławskie w liczbie mieszkańców?

Hieronim Kuryś: Myślę, że nic do tego nie mają ambicje ani moje, ani naszych mieszkańców. To że Smolec liczy już prawie 5 tys. mieszkańców wynika z bardzo atrakcyjnej lokalizacji naszej wsi. Należy tylko cieszyć się z faktu, że ludzi stale przybywa ponieważ jednocześnie przybywa rąk do wspólnego działania na rzecz całej gminy.

Czy mieszkańcy Smolca czują się związani z Kątami Wrocławskimi, czy też bliżej im już do Wrocławia?

Hieronim Kuryś: W moim odczuciu zdecydowanie bardziej związani są z gminą o czym świadczą podejmowane przez mieszkańców Smolca inicjatywy, które dążą do integracji lokalnej społeczności. Wymienić tu należy Towarzystwo Przyjaciół Smolca, Koło Gospodyń Wiejskich, Związek Emerytów i Rencistów czy Smoleckie Centrum Artystyczne.

Skąd u Pana pomysł, aby osiedlić się jednak w gminie Kąty Wrocławskie?

Hieronim Kuryś: Podobnie jak większość mieszkańców zdecydowałem się ze względu na dogodną lokalizację – blisko Wrocławia, a jednak na wsi.

Czy sport to jedyne hobby w życiu Hieronima Kurysia?

Hieronim Kuryś: Od zawsze byłem społecznikiem. Jeszcze jako zawodnik udzielałem się nie tylko w klubie ale i w szkole przy organizacji różnego rodzaju turniejów, zawodów i innych przedsięwzięć. Można powiedzieć, że przede wszystkim moim hobby jest życie społeczne i nie wyobrażam sobie pracy bez bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Różnorodność charakterów osób, które codziennie spotykam, jest dla mnie jednocześnie niesamowitym wyzwaniem i inspiracją do dalszego działania.

Proszę zdradzić. Co było największym sukcesem a co największą porażką na stanowisku Sołtysa Smolca?

Hieronim Kuryś: Myślę, że największym moim sukcesem jest podjęcie pracy nad integracją mieszkańców „starego” i „nowego” Smolca. Inicjatywy takie jak Dni Smolca czy Człowiek Roku i Człowiek Zasłużony dla Smolca, a także współtworzenie organizacji pozarządowych i ułatwianie im funkcjonowania sprawiają, że ludzie z dwóch końców wioski zaczynają ze sobą rozmawiać. To właśnie kontakt z ludźmi jest moim sukcesem. Absolutnie nie przypisuję sobie sukcesów mieszkańców, którzy wspólnymi siłami coś dla Smolca zrobili – za osiągnięcie uważam fakt, że Ci ludzie się w coś zaangażowali i że ktoś oprócz mnie chce coś w naszej miejscowości robić.
Za swą porażkę każdorazowo uważam takie sytuacje gdzie nie mam żadnego wpływu na polepszenie bytu smolczan. Porażką jest fakt, że stanowisko Sołtysa nie wystarcza by np. zrobiono w końcu chodnik wzdłuż ulicy Chłopskiej, która łączy nowo powstałe osiedla ze „starym” Smolcem. Ten chodnik spędza mi sen z powiek, ponieważ jest główną przeszkodą w dalszej, swobodnej integracji mieszkańców, na której tak mi zależy. To zresztą nie tylko sprawa zapobieganiu takiemu podziałowi na „stary” i „nowy” Smolec, który niestety przez brak owego chodnika się utworzył, ale też sprawa bezpieczeństwa. W tym momencie kiedy droga zostanie przekazana Powiatowi nie mam praktycznie możliwości walczyć o ucywilizowanie pobocza, jeszcze gorzej jest na drodze powiatowej przy ulicy Głównej. To jest po prostu dramat. Podobna sytuacja panuje na pozostałych drogach powiatowych w Naszej Gminie. Między innymi właśnie dlatego zdecydowałem się na strat w wyborach do Rady Powiatu – otwiera to znacznie więcej możliwości działania na rzecz mieszkańców mojej miejscowości i naszej gminy.

Czy zamierza Pan startować w wyborach na Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie?

Hieronim Kuryś: Uważam, że żeby wystartować w wyborach na tak ważne stanowisko należy mieć przede wszystkim odpowiednie przygotowanie. Na razie jestem tylko Sołtysem Smolca, który w walce o lepszy byt jego mieszkańców i naszej gminy chce się dostać do Rady Powiatu.

foto:Janusz Wójtowicz


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(1)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

Ludzie, kupcie sobie słownik ortograficzny, albo użyjcie wyszukiwarki, bo błędy ortograficzne takie sadzicie, że WSTYD!!!

2010-10-26 | 18:55:03 |  agata małek


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 3620 | komentarzy: 1
dodał: Kamil Skrzypek | 2010-10-07 | 17:38:44
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2010-10-11  godz. 19:23:34
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary