strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Powyborcze komentarze
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Powyborcze komentarze
2010-11-26 | 20:27:01


- R E K L A M A -

Pomału opadają emocje związane z wyborami samorządowymi. Czy jednak faktycznie dla mieszkańców było to ważne wydarzenie? Frekwencja na poziomie 39.5 procenta jest wynikiem słabym i pokazującym, że wciąż w gminie jest spora grupa osób, która nie dorasta do demokracji, która woli wyrażać niezadowolenie w zaciszu własnego domu a nie przy urnie wyborczej. Najwyższą frekwencje zanotowano w Okręgu nr 2 (Sadowice, Sośnica, Wojtkowice, Krobielowice) aż 57.26 procent. Brawo!

Na kolejną kadencję wybrany został obecny Burmistrz Antoni Kopeć. Podobny trend można zaobserwować również w gminach ościennych jak i w dużo większych miastach (np. Warszawa). Bez wątpienia te wybory były ważne dla obecnego szefa kąteckiego Magistratu. Może on sobie spokojnie dodać przydomek "Niezniszczalny" gdyż nie dosyć, że nikt nie odważył się z nim konkurować to jeszcze ponad 75 procent wyborców zagłosowało na "Tak". W tym wypadku kontynuowana będzie polityka gminy polegająca m.in. na budowie chodników, kanalizacji i asfaltowaniu kolejnych uliczek, inwestycji w oświatę. Choć ja osobiście wierze, że doceniony będzie również lokalny sport i rekreacja. A samorząd już więcej takich bubli budowlanych jak szatnie dla Motobi Bystrzycy w Kątach Wrocławskich nie zasponsoruje. Przykład godny naśladowania? Dzierżoniów!

Sukcesem KWW "Kontynuacji" zakończyły się także wybory do rady gminy. 9 miejsc obsadzili kandydaci z tej opcji. W poprzedniej kadencji było to również 9 osób. Z tym, że obecni kandydaci "Kontynuacji" Jerzy Kuriata, Czesław Pudlik i Janusz Terlecki cztery lata temu startowali z własnej listy, a dziś są z ugrupowania "Kontynuacja". Miło by było, aby w tej głównej opcji politycznej w gminie pojawili się również ludzie młodzi, ambitni, reprezentujący młodsze pokolenie. Bo to one dzisiaj ma problem z atrakcyjną (nie fizyczną) pracą na terenie gminy. Być może trzeba pomyśleć o Kąteckim Inkubatorze Przedsiębiorczości dla absolwentów szkół a zarazem mieszkańców naszego regionu? Warto dodać, że przy Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Kąteckich, którego prezesem jest Sławomir Hryniewicz działa Biuro Wspierania Lokalnej Przedsiębiorczości. Placówka pomaga założyć własny biznes, a także wspiera bezrobotnych w znalezieniu pracy. Mimo wszystko więcej młodych w lokalnych strukturach nie za szkodzi.

Przed nową Radą Gminy teraz wybór nowego przewodniczącego, gdyż Adam Klimczak zakończył już swoją karierę polityczną. Na 15 radnych, 6 osób to nowe twarze.

Za ciekawostkę należy uznać fakt uczestnictwa w wyborach dwóch 23-latków. Mateusz Posadowski zdobył 58 głosów (okręg nr 12) natomiast Mateusz Cygan aż 131 (okręg nr 11). Z kolei najmłodszymi radnymi będą: 34 letnia Irena Salwowska-Hajdasz z Sadkowa oraz Sebastian Kotlarz ze Smolca. Do dużej niespodzianki doszło w okręgu nr 11 (Gimnazjum w Kątach Wr) po dwóch z rzędu kadencjach na kolejną nie „załapał się” Andrzej Okapiec. Taki sam los spotkał w okregu nr 12 (Dom Kultury w Kątach Wr) Grażynę Klag. To pokazuje, że są miejsca, gdzie rywalizacja jest bardzo ostra. Są też niestety takie miejsce, gdzie kandyduje tylko 1 kandydat (okręgi nr 1 i 5). Co niestety chluby tamtejszym wspólnotom lokalnym nie przynosi.

Interesująca sytuacja w wyborach do powiatu, gdzie mandat uzyskał Sołtys Smolca Hieronim Kuryś, który zdobył więcej głosów niż sama Lidia Reps. Jak sam podkreśla "Część ludzi przed wyborami nie dawała mi szans. Jestem nowy, bez zaplecza politycznego, nie pochodzę z gminy kąty, nie mam tu rodziny nie mam znajomych z dzieciństwa czy młodości. Ponadto moja kampania to kilkaset ulotek i kilkadziesiąt plakatów, bez bilbordów, banerów reklamowych, czy tysięcy plakatów rozklejanych po całej gminie po kilkanaście w jednym miejscu jak to robili konkurenci. A w dodatku ostatni na liście, no i bez doświadczenia kampanii wyborczych i bez komitetu wyborczego. Po prostu laik na przegranej pozycji. Ale okazało się, że wyborcy głosują na ludzi, a nie na bilbordy, czy banery. Dodatkowo byłem personalnie atakowany bezpardonowo przez niektórych kandydatów." I jest to swoisty przykład na nową fale w samorządzie. Wedle mojej oceny sukces Hieronima Kurysia to duża aktywność w środowisku i znakomite wykorzystanie lokalnych mediów. W Radzie Powiatu reprezentować nas będzie jeszcze Andrzej Jamrozik z Gniechowic.

W wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego startowała 29 letnia mieszkanka Kątów Wrocławskich Paulina Krawczyk. Niestety 1189 głosów nie wystarczyło do zdobycia mandatu.

Na koniec osobista dygresja. Te wybory mogłem po raz pierwszy skomentować jako Magister Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Serdeczne podziękowania również dla osób, które zgodziły się skomentować wyniki wyborów dla portalu katywroclawskie.com.

Średnia wieku radnych - 50 lat

Wyborczy lapsus:-)

W Broszurze podsumowującej V kadencje samorządu wydrukowano zdjęcie trybun w Smolcu z podpisem...trybuny w Sadowicach. Niby drobiazg, ale gmina wspierająca lokalny sport nie powinna takich gaf popełniać.

Komentarz Burmistrza Antoniego Kopcia

Niewątpliwie każda wygrana daje satysfakcję, jednakże moje zadowolenie byłoby pełniejsze, gdyby frekwencja wyborcza w naszej gminie była większa. Jestem przekonany, że gdyby u nas w wyborach brało udział - tak jak na przykład w Niemczech - 70% wyborców, wyniki byłyby bardziej miarodajne, a jakiekolwiek przypadki byłyby wykluczone. Ponad 60 %,wyborców, którzy zostali w domu, nie chce jakichkolwiek zmian, i ubolewam nad faktem, że nie korzystają ze swoich obywatelskich praw. Dlatego tym bardziej chcę bardzo podziękować tym ponad 4,5 tys. Mieszkańcom naszej Gminy za docenienie 4-letniej pracy. Tych zaś, którzy są innego zdania, chcę zapewnić, że zrobię wszystko, aby w przyszłości bardziej obiektywnie ocenili naszą działalność.

Komentarz byłego radnego Andrzeja Okapca

Wynik jest decyzją Wyborców i traktuję ten wynik z szacunkiem. Jak pisałem w swojej ulotce: "wybory będą oceną mojej pracy w mijającej kadencji". Ocenę tą mamy już za sobą. "Wyrok" wyborców nie był dla mnie zbyt łaskawy. Należy jednak zwrócić uwagę na kandydatów z naszego okręgu. Konkurencja była bardzo mocna. Kandydowały znane osoby. Przewidywany był duży "rozrzut" i podział głosów.
Muszę też przyznać, że bardzo wiele osób, z którymi rozmawiałem po wyborach wyrażało bardzo duże zaskoczenie i zdziwienie brakiem mojego awansu do nowej kadencji. Być może nie dopisała frekwencja? Plan moich działań na nową kadencję był bardzo realny i mocno oparty na doświadczeniu samorządowym jak również przewidywanych założeniach i realnych możliwościach budżetowych gminy. Bardzo mocno starałem się przygotować pole działania do realizacji kolejnych zadań dla osiedla i miasta w nowej kadencji.
O kilku potrzebnych zadaniach dla miasta nie pisałem w swoim programie gdyż uważam, że raczej trudne będzie zrealizowanie ich w najbliższym czteroleciu. Dotyczy to na przykład potrzeby budowy krytej pływalni, której budowy jestem - jak wielu mieszkańców - gorącym zwolennikiem. Wierzę w skuteczność Zosi Kozińskiej i gorąco dopinguję w drodze do tego celu.
Bardzo cenię również aktywność i pracę Rady Osiedla nr 2 i współdziałanie w okresie minionych kadencji. Moja ocena pracy i efektów minionych dwóch kadencji?
Byłby to zbyt obszerny komentarz.
Odsyłam do broszur "KWW Kontynuacja".
Jest to wkład pracy, wysiłek całej Rady i Samorządu, na co również – niech będzie mi wolno tak powiedzieć- składa się moja skromna "cegiełka".
Na koniec, pragnę bardzo gorąco podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy dopingowali mnie w kampanii wyborczej, poparli moją kandydaturę, obdarzyli mnie zaufaniem i oddali na mnie swój głos. Składam również gratulacje dla wybranych radnych z Okręgu nr 2: Zofii Kozińskiej i Elżbiecie Drab.
Szczególne podziękowania składam dla właścicieli sklepów i firm za okazaną życzliwość i umożliwienie promocji mojej kandydatury.

Komentarz nowego Radnego Powiatowego Hieronima Kurysia

Uzyskałem największą ilość głosów ze wszystkich kandydatów z naszej gminy, to cieszy oczywiście, ale przede wszystkim zobowiązuje. Wielu mieszkańców Gminy Kąty Wrocławskie postawiło na mnie, ponieważ mi zaufali, a ja zrobię wszystko, aby ich nie zawieść. Jest za wcześnie na szczegółowe deklaracje, ale na pewno moim priorytetem będzie doprowadzenie do wspólnych inwestycji na drogach powiatowych w porozumieniu z naszą gminą, których do tej pory nie udało się zrealizować. Korzystając z okazji chciałbym wszystkim serdecznie podziękować za udział w wyborach.

Komentarz Sławomira Hryniewicza. Nowego Radnego Gminy Kąty Wrocławskie.

Chciałbym się zająć. Wieloma sprawami, ale główne to :

  • kontynuacja renowacji Starówki (także zaplecza)
  • remont ( budowa ) kanalizacji Runku
  • uwolnieni Rynku od zadymienia (dotacje Gminy dla przechodzących na ekologiczne paliwo jak np. gaz). Wkrótce wyjdzie ustawa umożliwiająca takie dotacje
  • kontynuacja planów budowy targowiska
  • działania na rzecz przyśpieszenia budowy obwodnicy a do tego czasu ,
  • działania na rzecz zamontowania świateł na skrzyżowaniu 1-Maja - Mireckiego –Wrocławska
Ważnym zadaniem dla mnie będzie uaktywnienie mieszkańców Rynku i okolic przez organizowanie spotkań , mityngów czy imprez plenerowych , pomoc ludziom starszym w tym wniesienie węgla czy koksu , czy dalsze monitorowanie Rynku dla większego bezpieczeństwa.
Ponadto zgodnie z moją ulotką otworzę biuro Radnego, w którym będę przyjmował raz w miesiącu przede wszystkim mieszkańców mojego okręgu wyborczego, ale nie tylko. Biuro będzie się mieściło przy ul. 1 Maja 11 i będzie otwarte raz w miesiącu w pierwszą środę w godz. 14.00 - 16.00. Zacznie funkcjonować od stycznia 2011 r.
Nie ukrywam, że podejmę próbę utrzymania kontaktów z byłą Radną mojego okręgu Panią Grażyną Klag, aby skorzystać z jej doświadczenia i ewentualnie dokończyć rozpoczęte przez nią zadania. Będzie mi miło jak przyjmie zaproszenie na takie konsultacje.
Także informuję, że zgodnie z przyrzeczeniem danym internautom 50% mojej diety Radnego będę przeznaczał na cele charytatywne (pomoc biednym i pokrzywdzonym przez los, wsparcie lokalnej kultury, sportu, lokalnych organizacji pozarządowych itp., itd. ).
Zaznaczam, że chodzi tu o podstawowy ryczałt (z pominięciem dodatkowych dopłat za uczestnictwo w posiedzeniach Rady i komisji).


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(7)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

A Okapiec to jednak jest klasa bardzo pochlebnie wyrażał się o nim też burmistrz że jako jeden z pierwszych zadzwonił i pogratulował trzeba umieć przegrać a nie każdego na to stać przykład.Lapińska ze Smolca(PO)demokracji trzeba się uczyć a kto jej nie rozumie wara od polityki

2010-11-27 | 09:28:14 |  ar


Nie rozumiem słów autora tego artykułu "Są też niestety takie miejsce, gdzie kandyduje tylko 1 kandydat (okręgi nr 1 i 5). Co niestety chluby tamtejszym wspólnotom lokalnym nie przynosi" Uważam że teza z góry założona jest fałszywa.Jaka jest zależność pomiędzy jakością wspólnot a ilością kandydatów? tzn ilość czy jakość (może wyborcy stwierdzili, że kandydat dobrze reprezentuje ich interesy).
Zwracam uwagę autorowi, żeby rozszerzył informacje o innych
radnych/byłych radnych/ i opiniach czy poglądach, programach niż tylko Okapiec, Klag czy Hryniewicz.
Rada Gminy jest jaka jest....wybrana w demokratycznych wyborach przez wolnych obywateli (widocznie takie były oczekiwania)- poza tym są inne formy aktywności: osiedla, stowarzyszenie, kółka zainteresowań, wolne inicjatywy gdzie można się wykazać - polityka lokalna to nie wszystko.
Poza tym nie chodzi o to żeby na siłę wypychać młodych ludzi do reprezentowania naszych spraw. Mnie interesuje jakość i skuteczność a nie młodość (choć sam mógłbym się zaliczyć do młodych). Ważne żeby ci młodzi mieli jakieś pomysły i je realizowali w w swoich obszarach ,a sukces sam przyjdzie.
Kuryś jest świetnym przykładem zaangażowania, otwartości i optymizmu, a nie jakiejś promocji na siłę - no i ludzi go wybrali do powiatu. Sam mieszkam w Kątach a głosowałem na Kurysia , bo cenię sobie pozytywne zaangażowanie.
Żeby wygrywać następne wybory już teraz należy wykazywać się zaangażowaniem i mieć na uwadze dobro Gminy. Nie tylko na plakatach podczas kampanii wyborczej.
Za 4 lata dużo może się zmienić, ale czy się zmieni zależy od naS.
Zamiast krytykować ( jak to jest w zwyczaju) można wywierać nacisk/współpracować z radnym którzy aktualnie uzyskali zaufanie społeczne i zdobyli mandat radnego.
Ogólnie zachęcam wszystkich radnych do zaangażowania na rzecz rozwoju całej Gminy i polepszenia życia mieszkańców - oraz forumowiczów żeby ich krytyka była konstruktywna a nie będąca przejawem zniesmaczenia i dyletanctwa.
Również moderatorów tego portalu zachęcam do rzetelności, obiektywności w informacjach lokalnych i promowania postaw obywatelskich i przyzwoitych.
Jak na razie dobrze oceniam warsztat zespołu redakcyjnego - na pewno się starają.

2010-11-27 | 11:29:07 |  lludy

Co do zarzutu na temat 1 kandydata - brak wyboru do żaden wybór - tam gdzie radni byli jedynymi kandydatai i fakt, że na urząd burmistrza nie było więcej kandydatów niż jeden to jest słabość samegu systemui rządzenia (mówie tutaj bardziej o teorii - każdy powinien mięc jakiś wybór) - nie wnikając w jakość samych wybranych osób

Co do p. Kurysia - poczekaju co zrobi przez 4 lata i wtedy go ocenimy - mandat uzyskał bardzo duży ale po owocach dopiero go poznamy...

2010-11-27 | 13:22:43 |  Piotr Klag

Gratulacje Kamil,dzielimy Twoją radość!Rodzice mają powody do radości.Droga do wielkiej polityki przed Tobą otwarta.

2010-11-28 | 00:58:25 |  bystrzyca

Buhahahahahaha!!!!! Ludzie opamiętajcie się!!!
A Więc jednak! Kontynuacja! Moim zdaniem czeka Nas najtrudniejsza elekcja, naszego, jaśnie nam panującego.
I słusznie, że został wybrany. Starówkę już Pan "wyremontował" , zapleczem zajmie się pan Sławomir. Co teraz? Niezwykle trudne zadanie przed Panem Burmistrzem. Mam nadzieję, że kontynuacja nie będzie marazmuacją prowadzącą do zbudowania za wszelką cenę "krytej pływalni", ku uciesze gawiedzi, a potwierdzającą tylko sentencję: "wybudujemy wam coś i mordki ...".
Jestem młodym i bardzo zadowolonym mieszkańcem naszego kochanego miasteczka. Oddałem i namawiałem ,na oddanie głosu na rządzących moich bliskich i znajomych, nieraz będąc pod ostrzałem krytyki.
Co będzie teraz??!
Cieszy mnie wysoko postawiona poprzeczka :)
Może faktycznie Pan Hryniewicz obudzi ducha przedsiębiorczości w młodych piersiach zdolnej kąckiej młodzieży :D ... chociaż godziną tygodniowo to można wskórać jedną-piętnastą pensji radnego, na jednego mieszkańca tyle co pół radnego przez przewodniczącego :)
Czekamy!!!! Pokażcie co potraficie!!!! Dostaliście tak olbrzymi mandat zaufania, że marnotrawstwo lojalności wyborców, może okazać się całkowitą utratą wizerunku godnych reprezentantów naszej kochanej wioski!
Tak więc!: Do boju!!! Hhuurraaa!!
Pzdr :)

2010-11-28 | 01:08:20 |  krisss

krisss, ale się uśmiałem to jest dobre!

2010-11-29 | 09:26:44 |  qw

Jak widać po gminnych i miejskich drogach nie tylko w nazwie ale i w czynach mamy kontynuację! ;/ Dlaczego zawsze to w Kątach są najgorsze drogi w regionie?
Szkoda, że wybory nie są w ten weekend, bo wyniki były by inne...

2010-12-01 | 18:04:10 |  Skiba


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 2669 | komentarzy: 7
dodał: Kamil Skrzypek | 2010-11-26 | 20:27:01
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2010-11-28  godz. 10:37:46
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary