strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
poniedziałek , 19 sierpnia 2019 
imieniny:  Juliana, Bolesława 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Symbol pojednania polsko-niemieckiego.
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1425
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
941 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Symbol pojednania polsko-niemieckiego.
2005-08-25 | 00:08:59


- R E K L A M A -

Dnia 21 sierpnia 2005 na cmentarzu w Kątach Wrocławskich odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego, pochowanych tam, byłych mieszkańców naszego miasta. Wzięli w niej udział goście z partnerskiego miasta Kątów – niemieckiego Biblis. Była to delegacja około dwudziestu osób, na czele z panią burmistrz- Hildegardą Cornelius - Gaus . Przyjechali też byli mieszkańcy (około dziesięciu osób), których rodziny, od kilku pokoleń, chowały swoich zmarłych na tym cmentarzu. Na czele grupy stała przewodnicząca byłych kątczan- pani Dorothea Walda , a towarzyszył jej pan Hans Jörg Moka. Wraz z nimi przyjechał też burmistrz miasta Wülfrath. W sierpniu 1946 r. miasto to przyjęło trzydzieści sześć rodzin z Kątów Wrocławskich.

Uroczystość odsłonięcia zainaugurował, swym przemówieniem, burmistrz Kątów p. A. Kopeć. Następnie głos zabrał p. H. J. Moka, a po nim p. D. Walda, którzy w swoich przemówieniach nie kryli wzruszenia i gorąco podziękowali władzom miasta za, jak to określili, głęboko poruszający gest. Miało to dla nich ogromne znaczenie, ponieważ ich dziadkowie zostali pochowani na tym właśnie cmentarzu. Po nich głos zabrała pani burmistrz Biblis, która w swoim przemówieniu podkreśliła, między innymi, jak duże znaczenie dla budowania wzajemnego zrozumienia między naszymi narodami mają tego typu gesty. Następnie proboszcz Parafii w Kątach Wrocławskich ks. Ryszard Reputała odmówił krótką modlitwę i poświęcił pamiątkową tablicę. Na końcu p. A. Kopeć zapalił symboliczną święcę, przywiezioną przez niemiecką delegację z XX Światowych Dni Młodzieży (Kolonia 2005). Wszyscy zgodnie podkreślali, że pomnik, odsłonięty tego dnia na cmentarzu, to symboliczny akt zrozumienia i pojednania między naszymi narodami.

Dwujęzyczny napis na płycie głosi : „Pamięci tych, którzy tu dziś bezimiennie spoczywają, a niegdyś tworzyli historię tegoż miasta.”

Warto tu jeszcze wspomnieć, że Wrocław do tej pory nie ma miejsca, gdzie byli „breslauerzy” mogliby zapalić symboliczną świeczkę.

We wrocławskiej prasie trwa już od dłuższego czasu dyskusja na temat budowy takiego pomnika, ale jak na razie, nie przynosi ona żadnych rezultatów. Ale to, czego nie udało się, jak do tej pory, dokonać we Wrocławiu, dokonało się w Kątach, dzięki czemu każdy mieszkaniec naszego miasta może poszczycić się tym osiągnięciem.

Najbardziej cieszy fakt, że idea pomnika i treść epitafium jest wynikiem inicjatywy społecznej. Natomiast władze miasta przyczyniły się do jej realizacji.

Symboliczne znaczenie ma również fakt, że jako materiał, użyty do budowy pomnika, posłużyły ocalałe, przedwojenne płyty nagrobne, będące pozostałościami po mogiłach byłych mieszkańców naszego miasta.Piotr Klag  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(0)

   Nie ma komentarzy do tej wiadomości. Ty możesz być pierwszy !


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 1784 | komentarzy: 0
dodał: Piotr Klag | 2005-08-25 | 00:08:59
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2005-09-02  godz. 15:07:12
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2005-09-02  godz. 15:01:40
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2005-09-02  godz. 14:59:40
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary