strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  100 pytań do kandydata na posła Marcina Kurpiela..
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
100 pytań do kandydata na posła Marcina Kurpiela..
2005-09-20 | 20:28:32


- R E K L A M A -

Poniżej prezentujemy pytania i odpowiedzi do kandytata na posła do Sejmu RP Marcina Kurpiela. Wszystkie pytania zostały zadane przez uczestników forum portalu www.katywroclawskie.com. Odpowiedzi zostały udzielone również na forum przez samego zainteresowanego. Pytania i odpowiedzi są wierną kopią wątku z forum.

Dlaczego w tak młodym wieku zdecydował się kandydować do Sejmu?

Młody wiek nikogo nie dyskredytuje w ubieganiu się o stanowiska publiczne. Dlatego też 23 lata nie są dla mnie przeszkodą, a mogą stanowić dodatkowy atut. Kandyduję, bo chcę spróbować swoich sił w polityce. Możliwość startu w wyborach z listy SLD jest też, nie ma co ukrywać, dodatkową „reklamą” mojej osoby na przyszłość. Chciałbym kandydować również w wyborach samorządowych i reprezentować mieszkańców mojego okręgu jako radny..

Czy zainteresowanie polityką związane jest z obranym przez Pana Marcina kierunkiem studiów, czy też istnieją inne źródła politycznej aktywności?

Polityką interesowałem się już od dawna-jeszcze przed studiami. Potocznie uważa się, że „Polacy znają się najlepiej na piłce nożnej i na polityce”. Ja nie uważam, iż doskonale znam się na polityce, ale taki rodzaj studiów obrałem, w tym kierunku zamierzam dalej się kształcić, to mnie interesuje i „pociąga”. Polityka jest dla mnie pewnym działaniem dla ludzi i z ludźmi. Człowiek jest najważniejszy, o czym dziś niestety się zapomina. Działam w organizacjach politycznych, społecznych, sportowych. O młodzieżowych organizacjach politycznych pisałem pracę licencjacką. Z polityką, nie koniecznie przez duże „P”, mógłbym wiązać swoją przyszłość.

Co zdecydowało o przynależności do SLD?

Lewica zawsze była gdzieś obok. Wstąpiłem w szeregi SLD, gdyż ta partia była bliska moim wartościom, wyznawanym zasadom. Oczywiście, nie raz odczułem na sobie, jaki zawód sprawiły rządy Lewicy dla mieszkańców kraju. Nie myślałem jednak nigdy, aby wystąpić z organizacji i np. przenieść się do innej partii. Uważałem, że spadek zaufania do SLD jest również następstwem braku aktywności zwykłych członków partii-takich jak ja, którzy popadli w pasywność po 40 % poparcia społeczeństwa w ostatnich wyborach. Chcę to zmienić, dlatego kandyduję. Mój ojciec również jest działaczem SLD, radnym powiatowym z ramienia tej partii, lecz decyzja o wstąpieniu w szeregi partii była moim indywidualnym wyborem.

Co Pan sądzi o coraz większej aktywności kobiet i ich obecności w gremiach decyzyjnych?

Uważam, że kobiety powinny uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym kraju. SLD stopniowo zwiększa ilość kobiet na listach wyborczych (obecnie ok.27% kandydatów do sejmu i senatu to kobiety). Jestem również za tym, aby kobiety zasiadały na stanowiskach kierowniczych w urzędach publicznych, firmach itp. Wg mnie kobiety są sprawne w działaniu, odpowiednio wykształcone i warto na panie stawiać. Stereotypowe postrzeganie ról zawodowych kobiet i mężczyzn przez większość społeczeństwa nie służy zwiększeniu udziału kobiet w życiu społecznym i politycznym kraju. Powinniśmy to zmienić. Jeszcze pytanie, dotyczące bardziej osobistej sfery życia:

Jakie ma Pan hobby i w jaki sposób spędza najchętniej wolny czas?

Moje hobby to głównie sport i turystyka. Poza tym interesuję się literaturą wojenną i …..... zapraszam na stronę o mnie, gdzie znajdą Państwo więcej informacji.

Czy obecny system podatkowy odpowiada Panu? Jezeli nie to jakby Pan widział nowy system podatkowy w zakresie podatku dochodowego dla firm i osób fizycznych? (Zaznaczam, ze chciałbym, choć przybliżone liczby a nie odpowiedzi typu 'taki, by budżet był zrównoważony)?

SLD proponuje : progresywny system podatkowy dla osób fizycznych z większą liczbą progów podatkowych, utrzymanie niskiego 19 % podatku dla przedsiębiorstw.

Co Pan sadzi o akcyzie na paliwo? Czy jest wysoka, czy jest za niska? Czy powinien to być podatek celowy i w całości pójść na budowę dróg? Czy możliwy jest do zniesienia i zastąpienia go np. winieta?

Akcyza jest według mnie za wysoka, ale jak wiemy jej zmniejszenie jest np. sprzeczne z dyrektywami UE. Mógłby być to podatek celowy i to może być dobry pomysł. Obecnie drogi krajowe mają zapewniony stabilny system finansowania( czy jest on wystarczający do potrzeb to już inna sprawa). W skład tego sytemu wchodzą środki finansowe z : 12 % odpisu od podatku akcyzowego, opłaty paliwowej, winiet, pożyczek i środków pomocowych od UE oraz gwarancji rządowych.

Czy jest Pan za wprowadzeniem winiet od wszystkich samochodów pozostawiając jednocześnie akcyzę na paliwo?

Jestem za zniesieniem winiet, a pozostawieniem akcyzy.

Ludwig von Mises, Milton Friedman, David Friedman, John Maynard Keynes - myśli, którego z wymienionych ekonomistów są Panu najbliższe?

Nie jestem ekonomistą, nie interesuję się teoriami ekonomistów. Jednak najbliżej mi chyba do założeń Keynes’a, choć ciekawe teorie przedstawia Friedman Milton (choćby o legalizacji narkotyków).

W jaki sposób Pana wybór na posła na sejm RP wpłynie na życie w gminie Kąty Wrocławskie - czy ma Pan w zanadrzu jakieś pomysły na inwestycje i zmiany i w jaki sposób chciałby Pan je sfinansować?

Myślę, że moglibyśmy rozmawiać o takich rzeczach, jeśli zostałbym posłem, a jak wiesz przy obecnym systemie wyborczym wejście z 15 miejsca jest mało realne;) Obecnie to, czego mi brakuje jako zwykłemu mieszkańcowi, to kontaktów z naszymi przedstawicielami w parlamencie, których sami wybieraliśmy, którzy coś nam obiecali, a z czego się nie wywiązują. Moja pierwsza decyzja dotycząca naszego okręgu odnosiłaby się do utworzenia w każdej gminie społecznych biur poselskich. Pracujący tam ludzie ( niekoniecznie członkowie partii) odpowiedzialni byliby za organizacje spotkań z mieszkańcami i „pośrednictwo” między mną a wyborcami. Jeśli chodzi o inwestycje, to doskonałym pomysłem są strefy gospodarcze, niekoniecznie z dużymi ulgami podatkowymi, a np. partycypacją inwestora w infrastrukturę gminy. Pomysł dotyczący bazy sportowej, o którym rozmawiałem parę miesięcy temu z mieszkańcami Kątów,, jest teraz wdrażany w Kobierzycach. Chodzi o budowę stadionu z podgrzewaną murawą i budowę całej infrastruktury takiego ośrodka.. Takie bazy sportowe zdają egzamin np. w Płocku, czy Wronkach. Wolałbym jednak, aby decyzję o inwestycjach podejmowały samorządy(w większości gmin i powiatów dobrze to funkcjonuje), a parlamentarzyści w miarę możliwości prawnych pomagali w pozyskiwaniu inwestorów.

Korupcja - temat rzeka. Sadze, ze nie musze tutaj nic pisać a jedynie zadać proste pytanie - jak widzi Pan walkę z korupcja?

Rząd Polski przygotował program do walki z korupcją, który jest zgodny z Konwencją Narodów Zjednoczonych (dokument zobowiązuje wszystkie państwa ratyfikujące do uznania wszelkich praktyk korupcyjnych za przestępstwo)i w bliskim czasie powinien zostać ratyfikowany. Ja popieram program antykorupcyjny SLD, który proponuje działania zbieżne z Konwencją i dostosowane do polskiego prawa ( działałyby one automatycznie na terenie naszego kraju). Co proponuje SLD? Na przykład: utworzenie we wszystkich komendach wojewódzkich i powiatowych policji wydziałów antykorupcyjnych, nowelizację ustawy o policji uwzględniającą zapis o pełnej jawności darowizn od osób fizycznych i prawnych na rzecz policji, wprowadzenie ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości (obecnie zdarza się, że są one np. zwalniane z miejsca pracy). Sojusz jest również za utworzeniem internetowego systemu powiadamiania o korupcji, corocznego raportu na temat lobbingu w kraju, czy kontrolowanych akcji wręczania „dowodów uznania”. Według mnie wszystkie te pomysły spełzną na niczym, jeśli to my, zwykli mieszkańcy, nie będziemy informować, choćby przez telefony zaufania, o możliwości popełnienia przestępstwa.

Wg libertarian, tzw. szara strefa, jest wynikiem oporu obywateli przeciw panstwowym nakazom/zakazom - czy zgodzi się Pan z nimi? Skąd wg Pana bierze się tzw. szara strefa oraz czy uważa ja Pan za szkodliwa, a jeżeli tak to, jakie ma Pan pomysły na walkę z nią?

Rzeczywiście szara strefa rozwija się wtedy, gdy państwo chce regulować jak najwięcej, a nie ma możliwości (instytucji, czy możliwości prawnych), żeby to skutecznie egzekwować. Szara strefa jest częścią każdej gospodarki i na pewno jest szkodliwa dla finansów państwa. Szkodliwa dla małych np. rodzinnych firm, które nie są w stanie walczyć z firmami, które mając niższe koszty, wykorzystują je do sprzedaży usługi, czy towaru po niższej cenie. Nie jestem ekonomistą, ale wiem, że walczyć z szarą strefą można poprzez obniżanie podatków, zmniejszanie regulacji np. finansowych dla przedsiębiorstw.

Bezrobocie - dla jednych jest to problem, dla innych jest to wynik, dla wszystkich jest to koszmar. Jakie ma Pan pomysły na walkę z bezrobociem i w jaki sposób chciałby Pan te pomysły sfinansować?Jaka jest wg Pana naturalna stopa bezrobocia w Polsce, a jaka jest obecnie stopa bezrobocia?

Bezrobocie to podstawowy problem współczesnych gospodarek. Mimo, że od początku rządów SLD nastąpił spadek osób bezrobotnych, to nadal ogromna rzesza Polaków pozostaje bez pracy. Jakie mam pomysły? W większości zgadzają się one z pomysłami SLD. Nasz pomysł, jako Federacji Młodych Socjaldemokratów, dotyczący bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną dla bezrobotnych, zaczyna funkcjonować w niektórych miastach Polski. Darmowe przejazdy równają się większej/częstszej aktywności w poszukiwaniu pracy. Proponujemy również zniesienie opłat urzędowych dla bezrobotnych (o to walczą od dawna), niskie składki ZUS oraz ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą, zwiększenie funduszy na aktywizację bezrobotnych (również funduszy unijnych), czy zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. Coraz częściej w życiu codziennym spotykamy się z łamaniem praw pracowniczych i wyzyskiem. Podstawowym problemem jednak jest brak pracy. Doskonale sprawdza się program „Pierwsza praca” ( z którego również ja korzystam). W 2003 roku z tego programu skorzystało ok. 900 tys. absolwentów i młodych osób w wieku 18-24 lata (dane SLD). 90 tys. uczestniczących w tym programie osób (w 2003r.) znalazło zatrudnienie w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu aktywizacji. Jest to jednak nadal za mało, aby znacząco zmniejszyć liczbę osób bez pracy. Naturalna stopa bezrobocia w Polsce wynosi ok. 4-7 %, a obecna stopa bezrobocia wynosi, ok.18 %..

Czy jest Pan zwolennikiem komisji śledczych?

Nie jestem. Według mnie pochłaniają ogromne ilości pieniędzy, a członkowie komisji często robią zwykłą reklamę swojej osoby, a nie zajmują się rozwiązaniem sprawy. Od rozwiązywania afer winna być niezależna prokuratura, wolna od partyjnictwa.

Czy jest Pan zwolennikiem pełnej odpowiedzialności urzędników za błędy przez nich popełnione?

Tylko jeśli błędy te wynikają z braku znajomości przepisów, o których urzędnik powinien wiedzieć. Z drugiej strony każdy urzędnik ma „nad sobą” osobę, która widzi jak pracuje jej podwładny, czy działa zgodnie z procedurami, przepisami itp. On również bierze odpowiedzialność za gapiostwo swego podwładnego, czy brak znajomości przepisów.

Czy jest Pan zwolennikiem kary śmierci? W jaki sposób chce Pan walczyć z przestępcami?

Jestem przeciwnikiem kary śmierci. Działania przestępcze, rodzi przede wszystkim bieda i brak nadziei na jakąkolwiek przyszłość. Umacniając instytucje demokratyczne, finansując akcje edukacyjne i zwalczając biedę, daje się ludziom wiarę w to, że możliwe jest życie pozbawione przemocy, gwałtów itp. Walczyć można różnymi sposobami: poprzez społeczne policje np. na osiedlach, poprzez telefony zaufania, kontrolowane wręczanie łapówek, czy kupna narkotyków, broni itp., monitoring miast, budynków użyteczności publicznej. Uważam, że w Polsce społeczeństwo w niewystarczającym stopniu reaguje na zauważalne działania przestępców. To przecież my swoim telefonem, zeznaniem często decydujemy o spokojnej okolicy, bezpiecznym mieście.

Czy jest Pan zwolennikiem ograniczania możliwości mniejszości do bycia reprezentowanym? (Chodzi mi tutaj o próg wyborczy, poniżej którego ugrupowanie nie dostaje się do sejmu) Który z systemów wyborczych jest wg Pana najodpowiedniejszy?

/Trzeba zaznaczyć, że ta kwestia nie dotyczy mniejszości narodowych, bo te jak wiadomo są zwolnione z osiągnięcia 5% progu/. Próg wyborczy ma za zadanie zmniejszenie liczby partii w parlamencie, by ułatwić procedurę tworzenia rządu (najprostsza definicja progu wyborczego). Jestem zwolennikiem takiego ograniczenia. Zadajmy sobie pytanie, co byłoby w naszym parlamencie, gdyby zabrakło takiego progu? Jaki byłby potencjał koalicyjny tych partii, czy poziom polaryzacji całego systemu? W zależności od momentu, w którym znajduje się partia (na ile % poparcia społeczeństwa może liczyć, jakich proponuje kandydatów itp.) najodpowiedniejszy jest system wyborczy, który daje jej najwięcej mandatów. Zrozumiałe, że dla każdej partii najważniejsze jest zebrać jak najwięcej mandatów w wyborach. Według mnie system proporcjonalny z wariantem list partyjnych sprawdza się w Polsce i Europie i ku niemu się skłaniam. Jedyny feler dotyczący wyborów, to brak w naszej polskiej ordynacji zapisu o możliwości głosowania osób niepełnosprawnych, chorych przez tzw. upoważnionego pełnomocnika. Według mnie taki zapis powinien znaleźć się w dokumencie.

Czy Pańskie poglądy pokrywają się z linia programowa SLD lub jakiejkolwiek innej partii?

Gdyby nie pokrywały się, nie byłbym członkiem partii. Nie jestem jednak zatwardziałym SLD- owcem, i niekoniecznie krzyczę hasła na wzór „Liga rządzi, Liga radzi, Liga nigdy Cię nie zdradzi” . W większości program pokrywa się , choć w kilku sprawach mam inne zdanie.

Czy uważa Pan za słuszne udostępnienie archiwów IPN wszystkim zainteresowanym historia i służbami specjalnymi w PRL, czy jest Pan za restrykcyjna polityka udostępniania archiwów Instytutu?

Jestem za nieudostępnianiem archiwów IPN. Tam znajdują się dane nie tylko osób , które służyły temu systemowi, ale również i tych, które były inwigilowane, straszone, krzywdzone. Archiwa winny być badane i wykorzystywane, ale nie przez dziennikarzy, czy polityków w walce wyborczej, a historyków. Osoby te wiedzą doskonale, co z tymi informacjami zrobić i jak je wykorzystać.

Czy był Pan zwolennikiem wejścia Polski do Wspólnoty Europejskiej?

Tak, byłem zwolennikiem wejścia Polski do UE.

W jaki sposób wybór pańskiej osoby na posła wpłynie na finansowanie lub jakakolwiek inna pomoc dla, głownie amatorskich i młodzieżowych, drużyn sportowych w naszej gminie? W jaki sposób zamierza Pan je sfinansować?

Ewentualny wybór na posła nie wpłynie w znaczący sposób na finansowanie takich drużyn. W miarę możliwości, głównie prawnych, część pensji przekazywana byłaby na rozwój sportu, czy kulturę (zakup piłek, współfinansowanie imprez itp.), a swoją osobę widziałbym jako „patrona” drużyn. Marcin Kurpiel mógłby pomagać w poszukiwaniu sponsorów, darczyńców, być pośrednikiem między zespołami, a np. ministerstwem sportu.

Dlaczego zdecydował się Pan na kandydowanie?

Kandyduję, bo chcę spróbować swoich sił w polityce. Młody wiek nie jest dla mnie przeszkodą, a może stanowić dodatkowy atut. Możliwość startu w wyborach z listy SLD jest też, nie ma co ukrywać, dodatkową „reklamą” mojej osoby na przyszłość. Chciałbym kandydować również w wyborach samorządowych i reprezentować mieszkańców mojego okręgu jako radny.

Czy uważa Pan, ze człowiek, któremu postawione zostały jakiekolwiek zarzuty i prowadzone jest śledztwo, może kandydować na najwyższe funkcje w kraju, czy musi to być osoba osadzona prawomocnym wyrokiem? Czy tez może każdy powinien mieć prawo kandydować a lud swoimi glosami miałby o tym zadecydować?

Jeśli chodzi o śledztwo w trybie wyborczym to nie ma problemu, bo takie sprawy rozwiązywane są z dnia na dzien. Jeśli chodzi o osoby z prawomocnym wyrokiem, które ubiegają się o jakieś funkcje publiczne: wg mnie powinny mieć zakaz. W polskim parlamencie zasiada za dużo aferzystów, osób wplątanych w różne dziwne sprawy. Dlatego jestem za całkowitym lub częściowym zniesieniem immunitetów dla posłów i pociąganie ich od odpowiedzialności za swoje czyny, jak zwykłych obywateli.

Co sadzi Pan o finansowaniu partii z budżetu państwa?

Dobre dla partii, dla których jest to jedyny sposób finansowania jej działalności. Potrzebny zastrzyk finansowy dla innych.

Jak, według Pana, powinny wyglądać wystąpienia przedstawicieli partyjnych w telewizjach publicznych? Czy do TVP powinni zostać zapraszani przedstawiciele tylko największych ugrupowań, czy tez może ugrupowań, które osiągnęły jakiś (jaki?) procent w wyborach, czy przedstawiciele partii wybrani bezpośrednio przez prowadzącego program?

Zapraszane powinny być partie zasiadające w parlamencie oraz przedstawiciele partii, które znacząco mogą wpłynąć na przyszłość (np. pewniak w przyszłych wyborach do parlamentu) lub partii, które są powiązane z tematem. Tu decydujący głos ma prowadzący program.

Czy uwaza Pan dopłaty i inne formy interwencjonizmu i protekcjonizmu za pozytywne zjawisko w gospodarce?

Uważam, że to pozytywne zjawiska. Oczywiście nie chodzi tu o 100 % dopłat, czy 100% interwencję. Moim zdaniem część sektorów gospodarki nie wytrzyma bez interwencji. Przykładowo dopłaty dla rolników „podciągnęły” polskie rolnictwo. Rolnik otrzymuję kasę, którą, następnie może w różny sposób wykorzystać: na inwestycje w sprzęt, zakup mebli, komputera itp. Ci, którzy wyprodukowali te dobra na tym zarobią, a co za tym idzie poprawi im ).się kondycja finansowa (oczywiście wszystko w telegraficznym skrócie

Czy jest Pan zwolennikiem dopłat do nierentownych przedsiębiorstw? Dlaczego? Czy uważa Pan za właściwe wspolfinansowanie przez budżet państwa inwestycji i/lub ulg dla inwestorów, w wyniku, których powstaną nowe miejsca pracy?

Jestem zwolennikiem dopłat do przedsiębiorstw, które mają jeszcze rację jakiegoś bytu. Nie ma sensu dopłacać do czegoś, co nigdy nie przyniesie określonego zysku, a pochłonie ogromne kwoty pieniędzy. Jestem za tym, aby pomagać firmom poprzez np. ulgi podatkowe ( nie zwolnienia z podatku, bo to już jest chory pomysł), jeśli mamy gwarancję, ze firma ta jest przedsiębiorstwem rzetelnym i wywiążę się z obietnic dotyczących na przykład przyszłego zatrudnienia.

Wybory coraz bliżej, ale jak do tej pory nie widziałem żadnych plakatów wyborczych itp. Jak będzie przebiegała Pana kampania na posła na sejm RP i w jaki sposób będzie ta kampania finansowana?

Wstępne rozpoczęcie kampanii planujemy na 10 września. Ruszy wtedy strona internetowa www.kurpiel.katywroclawskie.com oraz rozpoczniemy kolportaż ulotek oraz materiałów promocyjnych kandydatów SLD. Planujemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców gminy Kąty Wrocławskie z materiałami prezentującymi moją osobę oraz kandydatów SLD. Kampania finansowana jest z budżetu partii, środków własnych kandydatów oraz środków darczyńców (tylko osoby fizyczne).
WSTĘPNY PLAN KAMPANII:
28 sierpnia: udział w Dożynkach Gminnych w Kobierzycach
31 sierpnia : prezentacja i rozpoczęcie kampanii wyborczej SLD w okręgu nr 3 godzina 17.00 hotel WODNIK
4 września: nagranie spotu reklamowego SLD
11 września: udział w Dożynkach Gminnych w Świętej Katarzynie
14 września: rozpoczęcie kampanii właściwej kandydata, uruchomienie serwisu internetowego www.kurpiel.katywroclawskie.com
16 września: spotkanie z wyborcami wspólnie z przewodniczącym SLD Wojciechem Olejniczakiem oraz kandydatami SLD z okręgu jeleniogórskiego i wrocławskiego w Jeleniej Górze, Górze oraz we Wrocławiu
17 września: udział w festynie „Radwanicka jesień” w Radwanicach
Dochodzą spotkania z wyborcami: w Kątach Wr., Wrocławiu, Długołęce i Kobierzycach. Spotkania odbywają się udziałem kandydatów i kandydatek SLD z okręgu wrocławskiego.


Czy zamierza Pan karać osoby pracujące na czarno?

Ja ich nie będę karał-od karania są sądy Są przestępcami, więc powinny być ukarane. Trzeba jednak stworzyć ludziom takie warunki, aby nie musieli pracować na czarno.

Czy jest Pan osobą wierzącą?

Tak

Co sadzi Pan o udzielaniu małżeństw parom homoseksualnym i dawania im możliwości adopcji dzieci?

Poszanowanie godności każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie społeczne, płeć, narodowość czy orientację seksualną, a także wolność decydowania o własnym życiu to zasady, które towarzyszą lewicy od wielu lat. Niestety, w Polsce prawa te nie są respektowane. W naszym społeczeństwie powszechne są postawy homofobiczne, a tworzone ustawy mają często religijną motywację i narzucają określone normy moralne. Dlatego zdecydowanie popieram projekt prawnego uregulowania związków osób o orientacji homoseksualnej autorstwa senator Marii Szyszkowskiej. Wierzę, że dzięki tej regulacji nasz kraj zbliży się do standardów świeckiego i nowoczesnego państwa, respektującego podstawowe prawa człowieka. Jestem jednak przeciwny adopcji dzieci przez pary homoseksualne. W tym nie zgadzam się z oficjalną linią programową mojej organizacji. Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich jest krokiem w kierunku budowania demokracji obywatelskiej, w której różniące się światopoglądowo grupy społeczne podejmują twórcze współdziałanie, opierając się na wzajemnym porozumieniu. Proponowana zmiana przepisów prawnych pozwoliłaby jawnie – nie zaś w ukryciu – żyć znacznej grupie społeczeństwa w sposób zgodny z własnymi skłonnościami i poglądami. „Nasze życie jest zaprawione zbyt małą dozą buntu i zbyt wielką skłonnością przystosowywania się do tego co powszechne.” (fragmenty wypowiedzi pochodzą z uchwały zarządu krajowego FMS) .

Czy jest Pan przeciwnikiem warunkowych zwolnień więźniów, czy uważa Pan to za rzecz pozytywna, a jeżeli tak to jak uzasadniłby Pan ich wcześniejsze zwalnianie i czy szykowałby Pan jakąś zmianę w polskim prawie obniżającą wymiary kar dla przestępców?

Jestem przeciwnikiem warunkowych zwolnień więźniów.

Co sadzi Pan o sytuacji Związku Polaków na Białorusi? Czy i w jaki sposób nasz rząd powinien zareagować?

Wszędzie tam, gdzie nie działają niezawisłe instytucje publiczne, brak jest wolnych wyborów, czy innych przejawów demokracji, a władza nie zezwala na zrzeszanie się mieszkańców w związki, stowarzyszenia itp. powinno się reagować. Polska, nie poradzi sobie z byciem stroną w tym sporze. Dlatego dobrym pomysłem jest udział UE, ONZ, czy innych instytucji, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu sporu, wprowadzając choćby sankcje gospodarcze, czy wizy wjazdowe do Polski dla „członków nowego Związku Polaków”. Wtrącanie się rządu w działalność niezależnych organizacji pozarządowych narusza prawa mniejszości, prawo wolności zrzeszania się i wypowiedzi.

Rownouprawnienie jako jedno prawo dla wszystkich czy jako system przywilejów dla mniejszości mający na celu tzw. wyrównywanie szans?

Równouprawnienie jako jedno prawo dla wszystkich.

Co Pan sadzi o politycznej poprawności? Czy to dobrze, ze istnieje nacisk na społeczeństwo, żeby wyrażać się pod jej katem?

Uważam, że trochę szalejemy z tą „poprawnością polityczną”. Takie zasady dotyczące poprawności językowej to wg mnie nic innego jak moda na takie zachowania. Rozumiem, że lepiej i bardziej tolerancyjnie jest zastąpić słowo „czarny” słowem Afroamerykanin, słowo „kaleka” – słowem inwalida, ale nie uważam, żebyśmy musieli karać osoby, które tej modzie się opierają. Uważa, że wprowadzanie takich zasad politycznej poprawności winno być stopniowe, a nie rewolucyjne.

Co sadzi Pan o wolności słowa? Czy jest Pan zwolennikiem karania osób o 'niewłaściwych', sprzecznych z oficjalna linia, dziwacznych czy tez kontrowersyjnych poglądach, które ośmielą się cos opublikować? (przykład : dr. Dariusz Ratajczak)

Jestem za możliwością wypowiedzi takich osób, mimo, że czasem jest to sprzeczne z faktami dotyczącymi np. historii. Jeśli osoby te specjalnie wprowadzają opinię publiczną w błąd, mając w tym jakiś swój cel (polityczny, społeczny, religijny) powinny być karane.

Czy jest Pan zwolennikiem centralnego sterowania czy jak największej decentralizacji?

Jestem zwolennikiem stopniowej decentralizacji państwa.

Czy wg Pana pracodawca powinien mieć prawo odmowy przyjęcia kogoś do pracy ze względu na światopogląd/religie/orientacje seksualna/przeszłość/cokolwiek innego? (Przykład : dyrektor katolickiej szkoły odmawiający dania pracy homoseksualnemu nauczycielowi)

Takie zapisy w prawie polskim nie wpłyną na budowanie państwa tolerancji. Według mnie każdy człowiek jest równy i każdy winien mieć takie same szanse w staraniach się o pracę, czy dostęp do edukacji lub służby zdrowia. Decyzja o zatrudnieniu takiej osoby zależy od pracodawcy. Jeśli zatrudni taką osobę powinien liczyć się z następstwami swojej decyzji w momencie jej zwalniania za jej poglądy, czy orientacje seksualną.

Czy Pana zdaniem obecna koalicja rządząca wywiązała się ze swoich postulatów wyborczych (np. zmniejszenia bezrobocia itp.)?

Koalicja? Chyba SLD. Moim zdaniem wskaźniki dotyczące wzrostu gospodarczego, spadku bezrobocia ( w porównaniu z rządami poprzedników), zwiększenia kwoty na stypendia itp. są tylko wskazówkami, że kraj zmierza w dobrym kierunku. Same wskaźniki jednak nie pokażą, ilu jeszcze jest biednych ludzi, w jakich szkołach nie ma komputerów, czy dodatkowych zajęć lekcyjnych. To, co obiecywaliśmy zostało po części wykonane, ale jak nasze pomysły będą działać w przyszłości (np. Narodowy Plan Rozwoju) i jak będą wdrażane przez przyszłych koalicjantów pokaże czas. W moim odczuciu zostało zrobione dużo na plus.

Co sadzi Pan o politykach, którzy nie dotrzymują swoich obietnic (vide prezydent obiecujący tanie mieszkania i podpisujący ustawę o podwyżce VAT, która podniosła ceny tych mieszkań, lub ten sam prezydent vetujacy obiecana wcześniej ustawę o zwrocie VAT w zakresie budownictwa)?

Ludzi, którzy nie dotrzymują obietnic uważam za oszustów. Jeśli coś obieca się wyborcom, to później trzeba się z tego wywiązać. Wiem, ze łatwo o tym mówić z pozycji kandydata do sejmu, ale tak właśnie sądzę.

Jakie jest Pana zdanie w zakresie finansowania rządzącym biur, mieszkań, telefonów i podroży, za pieniądze podatników?

Finansowanie z budżetu pozwala na przejrzyste i legalne działanie takich osób. Uniezależnia partie od osób prywatnych i ich funduszy. Partie zobowiązane są do składania informacji i sprawozdań finansowych, w których dokładnie dokumentują swoje przychody i wydatki. Jeśli partia przyjmie korzyści majątkowe z naruszeniem zakazów, podlegają one przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

Jaki jest pański ulubiony polityk polski i zagraniczny i dlaczego właśnie oni?

Nie mam ulubionych polityków. Szacunkiem darzę wielu działaczy społecznych i politycznych. Dla mnie miarą jest wynik jego działalności dla ludzi, dla interesów kraju, czy wspólnoty międzynarodowej. Ostatnio interesowałem się aktywnością Will’ego Brandt’a.

Nie będzie Panu żal w tak młodym wieku zostawiać drużynę koszykarska i przyjaciół i przeprowadzić się do Warszawy by tam podjąć prace w Sejmie RP?

Każdemu jest żal opuszczać znajomych i przyjaciół, z którymi jest się silnie związanym, choćby przez wspólne hobby (jeśli ma się przyjaciół). Na razie mi to jednak nie grozi

Na koniec moja prośba. Rozumiem i cenię, że ktoś ma własne poglądy. Uważam jednak, że wypowiedziami typu „ jestem za tym, żeby dodatkowo przebadać cały lewicowy elektorat, bo dla mnie osoba głosująca na lewice to skończony idiota (albo osoba, która czerpie zyski, bo siedzi na układach)” nie zjednasz sobie osób, a jedynie urazisz. Jeśli Ty masz takie zdanie na temat mojego elektoratu, elektoratu lewicowego, czyli ok. 17 % społeczeństwa to przepraszam, ale ja z taką osobą nie będę prowadził dyskusji i wymiany poglądów. Nie uważaj tego za „ucieczkę od pytań”. Nie mam po prostu ochoty na kontynuowanie z Tobą takiej dyskusji.

Pozdrawiam i zapraszam na www.kurpiel.katywroclawskie.com


Maciej Klag  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(6)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

Koncowka byla niepotrzebna, bo i tak niewielu ludzi wie o co chodzi a ja tlumaczylem na forum o co chodzi z ta wypowiedzia.

Pomimo tego, ze Marcin nie odpowiedzial na kilka pytan (m.in. 'Czy obecne stawki VAT sa wg Pana na wlasciwych poziomach czy moze nalezaloby je zmienic?', 'Co sadzi Pan o kondycji finansowej ZUS, jak ocenia Pan szanse przyszlych emerytow i czy chcialby Pan cos zmienic w tym temacie?' czy tez 'Jak Pan sadzi, na ktore z podstawowych dobr nie wydadza pieniedzy najbiedniejsi obywatele RP, gdyz zabraknie im ich w wyniku podwyzek VAT i akcyzy zwiazanych chociazby z wejsciem Polski do Unii Europejskiej czy tez z innych powodow? Beda to leki, zywnosc, odziez czy podreczniki?', niemniej na zdecydowana wiekszosc pytan odpowiedzial w pelni za co dziekuje jako osoba idaca do wyborow i choc sam przedstawiam zgola inna opcje polityczna, to goraco namawiam was : jezeli musicie zaglosowac na SLD, to glosujcie wlasnie na Marcina! Lepszy on niz jakis inny bonzo siedzacy na ukladach!!!

2005-09-21 | 08:17:16 |  exec

A PiS się lewicuje:)Niezły jest ten koleś Kaczynsky co zakazał parady równości w Warszawie, a dziś popiera gejów:)PALANT!

2005-09-21 | 19:13:50 |  kajtek

a gdzie o tym slyszales?

2005-09-22 | 13:50:11 |  Maciek T.

Co do PiSu, to oni chca budowac Polske socjalna, a to daleko od wolnego rynku i prawicowosci a blisko do sprawiedliwosci spolecznej, centralizmu i lewicy. W kwestiach swiatopogladowych zachowuja resztki konserwatyzmu, ale gospodarczo to sa na lewo chyba bardziej nawet niz demokraci.pl...

2005-09-22 | 14:36:16 |  exec

Czy ktoś wie dlaczego w dzisiejszym Biuletynie kąteckim napisano, że Stanisław Huskowski jest zameldowany w Kątach i Wrocławiu??????Przypadek czy ktoś tu kogoś wskazuje?Skoro PKW nie odnotowała tego faktu to ktoś tu kimś manipuluje:/

2005-09-22 | 17:24:06 |  Kajtek

Lepper rządzi !!!

2005-09-24 | 17:05:41 |  henry


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 2087 | komentarzy: 6
dodał: Maciej Klag | 2005-09-20 | 20:28:32
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary