strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Gminy walczą z Wrocławiem o miliony
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Gminy walczą z Wrocławiem o miliony
2013-02-15 | 08:43:10


- R E K L A M A -

Co piąty mieszkaniec okolic Wrocławia nie płaci podatku w swojej gminie, a w stolicy Dolnego Śląska. Tak szacują wójtowie i burmistrzowie z okolic Wrocławia. W ten sposób koło nosa co roku przechodzą im miliony. Pieniądze, które zostają we Wrocławiu spokojnie wystarczyłyby nam na założenie kolejnego przedszkola czy żłobka - mówi Milan Ušak, burmistrz gminy Siechnice. Gminy prześcigają się w pomysłach, jak namówić mieszkańców do płacenia podatków tam, gdzie rzeczywiście mieszkają.

Do końca kwietnia mamy czas na złożenie PIT-a. Aż 37 proc. kwoty, którą oddamy fiskusowi, wróci do kasy gminy, w której mieszkamy, jako udział samorządu we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Często to tylko teoria. Bowiem o tym, gdzie trafią nasze pieniądze decyduje miejsce zamieszkania, które wskażemy w urzędzie skarbowym. A ono często różni się od stanu faktycznego.

Dlaczego tak się dzieje?

Wielu wrocławian przeprowadza się za miasto, jednak nie melduje się w nowym miejscu. Nie zgłasza tego faktu również fiskusowi. A to oznacza wielomilionowe straty dla budżetów lokalnych samorządów. Według ostrożnych obliczeń, nawet milion złotych za każdy tysiąc mieszkańców.

Jest to duży problem dla wszystkich podwrocławskich gmin, zwłaszcza tam, gdzie dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Nie mamy danych, ile przez to tracimy pieniędzy, ale są to spore kwoty. Zwłaszcza że każdego roku odnotowujemy wzrost przychodów z podatków mieszkańców o ok. milion złotych - przyznaje Mieczysław Reps, zastępca burmistrza Kątów Wrocławskich.

Dlatego każdego roku o tej porze gminy walczą o względy własnych mieszkańców. Namawiają, apelują, a nawet stosują bardziej wyrafinowane środki perswazji.

Oficjalnie mamy zameldowanych ponad 13 tys. ludzi, ale z innych ewidencji wynika, że może mieszkać u nas nawet 20 tys. Osób - mówi Małgorzata Dyrda, sekretarz gminy Miękinia. Na dodatek często się zdarza, że właśnie tacy mieszkańcy są najbardziej roszczeniowi. Chcą, aby gmina wybudowała w ich okolicy drogę czy oświetlenie. Nie mają świadomości, że nie płacąc w naszej gminie podatków, działają na swoją niekorzyść.

Podobnie jest w innych samorządach. Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce, przyznaje, że na jego terenie nawet 20 proc. mieszkańców nie jest zameldowanych. To ponad 3 tysiące osób. Co prawda, jesteśmy specyficzną gminą, bo bardzo wiele mieszkań jest u nas wynajmowanych przez pracowników zakładów zlokalizowanych w strefie gospodarczej. Ale nie zmienia to faktu, że ten problem również nas dotyczy. Najgorsze jest to, że tracimy środki, które moglibyśmy przeznaczyć na inwestycje - wyjaśnia Pacholik.

Urzędnicy nie mają danych, ile pieniędzy w ten sposób omija gminną kasę. Ale może to być nawet kilka milionów złotych. Dlatego każdego roku robimy akcję informacyjną skierowaną do nowych mieszkańców. Zachęcamy ich do meldowania się u nas. Tłumaczymy również, że wystarczy zgłosić w urzędzie skarbowym, że zamieszkuje się na terenie gminy - dodaje Małgorzata Dyrda.

Władze Miękini starają się zmobilizować mieszkańców także w inny sposób. Każdego roku wykonujemy wiele dróg lokalnych i osiedlowych. Inwestycje są realizowane w pierwszej kolejności przy tych ulicach, przy których są zameldowani mieszkańcy - dodaje sekretarz gminy.

Inne samorządy również starają się wpływać na mieszkańców w podobny sposób. W Siechnicach, przy zapisywaniu dziecka do przedszkola lub szkoły, trzeba wykazać, że płaci się podatki w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Podobnie jest w Kobierzycach. Rodzice muszą złożyć stosowne oświadczenie. Dzieci, których rodzice płacą u nas podatki, mają pierwszeństwo w gminnych placówkach oświatowych. Powoli te działania przynoszą zamierzone efekty - przyznaje Milan Ušak, burmistrz gminy Siechnice.

za gazetawroclawska.pl


Maciej Klag  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(5)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

ja uczciwie płacę podatki na naszą gminę od 16 lat i co z tego jak kolejne moje dziecko nie dostało sie do PUBLICZNEGO przedszkola.

2013-04-25 | 14:11:10 |  Kątczanka

Czy ktoś policzył ile osób płaci podatki w gminie a mieszka i pracuje większą część roku w Irlandii, Chinach lub gdzie indziej?
Zamiast walczyć lepiej budować drogi i inne obiekty zachęcające do zamieszkania na terenach gmin.
( ciekawe: ile gmina wydaje pieniędzy na walkę z Wrocławiem? Może wystarczyło by to na wybudowanie drogi trasa: Skałka – Kąty Wrocławskie)

2013-05-18 | 18:56:54 |  z..on

Jak ktoś mieszka w Irlandii czy w Chinach to raczej wątpię żeby płacił podatek w Kątach!?

2013-05-21 | 14:48:42 |  Sqvar

Nic się nie dzieje na tej stronie. Proponuję ją zlikwidować

2013-11-05 | 19:42:34 |  Misia

sama się zlikwiduj

2013-11-06 | 20:01:04 |  s


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 3144 | komentarzy: 5
dodał: Maciej Klag | 2013-02-15 | 08:43:10
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2013-02-15  godz. 11:20:08
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary