strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Rada Miejska udzieliła burmistrzowi absolutorium
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Rada Miejska udzieliła burmistrzowi absolutorium
2006-05-25 | 23:15:10


- R E K L A M A -

Rada Miejska udzieliła burmistrzowi Antoniemu Kopciowi absolutorium za wykonanie budżetu za 2005 rok

Rozmowa z burmistrzem Antonim Kopciem o absolutorium za wykonanie budżetu za 2005 rok, jednogłośnie przegłosowanym na sesji rady miejskiej 25 kwietnia.

Prawie 34 mln, czyli 100,7 % po stronie dochodów i 38,5 mln, czyli prawie 80 % po stronie wydatków. Takie było wykonanie budżetu za 2005 rok. Czy jest pan zadowolony z tych danych?

Zawsze jak wchodzimy w nowy rok kalendarzowy, uchwalając budżet na dany rok, robimy to z dużymi nadziejami. Każdy budżet niesie ze sobą jednak wiele niewiadomych. Są pozycje, których pewność realizacji jest wysoka, ale niektóre przyjmujemy z dużym niepokojem i zdajemy sobie sprawę, że wiele czynników wpłynie na ich wykonanie. Tym bardziej jestem zadowolony z wykonania budżetu za 2005 rok.

Spodziewał się jednomyślnego głosowania za absolutorium?

Z bardzo dużą satysfakcją przyjąłem wynik głosowania nad absolutorium. Rada Miejska po raz ósmy z rzędu jednogłośnie obdarzyła mnie zaufanie. W ten sposób podziękowała mnie i moim współpracownikom za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

A jaki to był rok dla gminy?

Krótko mówiąc dobry. Udało się zrealizować wiele zadań, na które czekali mieszkańcy. Często takich, które wcale nie kosztowały wielu milionów złotych. Takim przykładem jest choćby wykonanie drogi w Jurczycach. Miejscowość blisko Kątów Wrocławskich, ale jednocześnie daleko. Głównie bowiem środki finansowe szły na to, żeby wykonać inwestycje w dużych miejscowościach. A często zapominało się o tych mniejszych. Z tym większą satysfakcją podkreślam to, że udało się tę drogę w końcu zrealizować.

W ogóle inwestycje drogowe były chyba jednym z priorytetów w budżecie.

Zgadza się. Oprócz zakończenia budowy dróg na osiedlu grunwaldzkim, przebudowaliśmy ul. Okrzei, gdzie dodatkowo powstały wodociągi i kanalizacja. Ponadto naprawiliśmy ok. 30 dróg wykorzystując frezowinę z budowy autostrady. Były to drogi dłuższe i krótsze, ale zawsze bardzo przydatne dla mieszkańców.

A co z kanalizacją?

Jest to jedno z najważniejszych naszych zadań. Choć mało widoczne, to bardzo potrzebne. Zarówno dla mieszkańców, inwestorów, jak i, co nie mniej ważne, dla środowiska. Kończymy kanalizować Kąty Wrocławskie. Wykonana została kanalizacji przy ul. Żeromskiego i Polnej, projektujemy ul. Słoneczną. Najważniejsze jednak, że rozpoczęła się budowa kanalizacji północnej części gminy etap I. Zadanie za ponad 23 mln zł. Nigdy nie udało się nam uzyskać tak wysokiego dofinansowania do inwestycji i choćby przez pryzmat tego przedsięwzięcia uważam rok 2005 za udany.

Rozpoczęcie budowy opóźniło się z powodów od nas niezależnych. Dlatego też wykonanie wydatków budżetu pozostało na poziomie prawie 80 %. Ale prace idą sprawnie i nie powinno być już kłopotu z tą inwestycja.

Które zadania były jeszcze szczególnie ważne?

Sukcesem było doposażenie sali gimnastycznej w Jaszkotlu i rozpoczęcie budowy obiektu sportowego przy szkole podstawowej w Gniechowicach. Liczymy, że na rozpoczęcie nowego roku szkolnego będzie gotowa. Przypomnę, że w przyszłym roku chcemy rozpocząć budowę hali widowiskowo-sportowej w Kątach Wrocławskich.

Koniecznością była też przebudowa szkoły nr 1 w Kątach Wrocławskich. Wybudowana 40 lat temu wymagała kapitalnego remontu. Ponadto mieszkańcy Starego Dworu doczekali się w końcu budowy wodociągu. Było więcej pieniędzy także na świetlice, place zabaw, ratowanie zabytków oraz na pomoc dla klubów sportowych.

Nie wszystko jednak udało się zrealizować z godnie z planem.

Planowaliśmy, tak jak w latach poprzednich, współfinansować zadania, które są realizowane przez inne podmioty, choćby Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich czy starostwo powiatowe. Niestety, mimo ogłaszanych przetargów nikt się nie zgłosił. To samo dotyczyło zadań gminnych. Chcieliśmy wykonać łączniki dróg w Gniechowicach i Jaszkotlu za ponad 100 tys. zł, ale nie było chętnych w przetargach.

W wielu gminach pewnym problemem są środki niewygasające, czyli pieniądze na zadania, które się rozpoczęły, ale w danym roku nie zakończyły. Jak było z tym w Kątach Wrocławskich?

U nas nie ma problemu środków niewygasających. Radni z dużym zrozumieniem przyjęli fakt, że pewne zadania, a jest ich dużo, nie będą realizowane w pierwszej połowie roku. Zgodnie z planem wykonania budżetu mamy rozpisane przetargi na poszczególne kwartały. To się nam opłaca, bo pozwala prowadzić spokojną politykę inwestycyjną. Ponadto nie powinno być wszystko skumulowane w jednym czasie.

Sukcesem jest również wysoki poziom, ponad 100 %, wykonanych dochodów.

To prawda. Zwłaszcza że bardzo ciężko jest wykonać zaplanowane dochody. Przede wszystkim z dwóch pozycji - sprzedaż mienia komunalnego oraz podatki. Dlatego trzeba dużo wysiłku, żeby te dochody zrealizować. Od lat jednak prowadzimy politykę, której główną zasadą jest, żeby w uzasadnionych przypadkach podatki rozkładać na raty albo odroczyć termin spłaty, a nie umarzać. To się opłaca.

Dziękuje za za rozmowę

za www.wroclaw-powiat.wfp.pl

p.s. nasuwa się chyba tylko jedno pytanie : "Towarzysze - Pomożecie... Pomożemy!" ;-)


Piotr Klag  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(12)
   Poniżej znajduje się ostatnie 10 dodanych komentarzy.
   Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie kliknij tutaj

Jednym słowem propaganda sukcesu

2006-05-26 | 20:40:26 |  Roman

Ten żałosny "artykuł" to niejedyny przykład autoreklamy naszego samorządowca.Czy facet nie widzi że zaczyna ocierać się o śmieszność z tą nachalną autoreklamą ? Toż wyborcy od dawna wiedzą,że żadne "uroczyste otwarcie" i żadne inne imprezy nie może się odbyć bez niego, a on sam nie popuści żadnej okazji by się pokazać że istnieje (i czasem nawet coś robi, jak np.art.w którym się chwali że zadzwonił gdzie trzeba żeby lustro drogowcy założyli-patrz ost.nr.Expresu).A tyle w mieście jest jeszcze do zrobienia, że niejedną pochwalną epistołę ujrzymy...

2006-05-27 | 09:06:32 |  Koopal

Wiadomo jest, że Ziemianin pisze to za co mu płacą. Gminy płacą za ukazywanie się tam informacji o nich i ich działalności. Dziwne jest jednak, że nasi mieszkańcy nic nie robią aby zmienić naszą ekipę rządzącą. Co tak naprawdę zrobili nasi radni dla nas?Obejrzyjcie się wokól!Ja oglądam i co widzę?Nic, to co rok, dwa i trzy lata temu. Ja wiem, ze nie ma kasy itp-to stare brednie!Ile razy mój radny zapytał mnie co mi dolega, jakie mamy problemy?N I G D Y!Towarzysze POMOŻECIE???- POMOŻEMY (już we wrześniu chyba;) )

2006-05-28 | 00:19:36 |  Marcin

Naszych radnych możemy tu ocenić:http://www.wroclaw-powiat.wfp.pl/plebiscyt.php?id=43¬_added=

2006-05-28 | 12:08:19 |  Wyborca

Towarzysze ! jasność widzę ! Z tą autoreklamą jak z tezą Karola Marksa - też uważał, że ilość przechodzi w jakość...

2006-05-28 | 16:20:45 |  Wiesław

Po absolutorium kasy brakuje na prawie wszystko, ale na "spotkania integracyjne"
to pieniądze są. Gdzie jest art.na ten temat? Wyborcy chcą wiedzieć ile to kosztowało,lub przynajmniej z czyjej kasy to zapłacono ? Znajdzie się jakiś dociekliwy redaktorek żeby ciemnych wyborców oświecić ?

2006-05-31 | 08:20:15 |  Gnoom

Czy portal zacytuje Slowo Sportowe? Podobno w ostatnim nuemrze pojechali troche po gminie za niedostateczne finansowanie zaplecza sportowego w Kątach... Prawda to? Ja niestety na razie tylko słyszałem o tym, nie miałem jeszcze gazety w rękach.

2006-06-06 | 19:09:43 |  exec

To prawda słowo sportowe pojechało naszej gminie to co napisali to wstyd dla naszej gminy żeby gmina nie mogła wybudować nowego domku dla piłkarzy z normalnymi warunkami ciepłą wodą i ogrzewaniem niech wstydzi cała RADA MIEJSKA na czele z burmistrzem za warunki socjalne w klubie należącym do gminy jak napisało słowo sportowe

2006-06-07 | 17:41:53 |  cztelnik słowa sportowego

Czysta prawda była w słowie sportowym

2006-06-07 | 20:18:16 |  Marian

Nie cała rada miejska powinna się wstydzić. Byli radni którzy byli przeciwni aż tak wielkiej dotacji dla Sadowic, chcieli rozbudować kątecką infrastrukturę. Ci radni to m.in. pani Drożdż i pan Kotala.

2006-06-08 | 20:18:50 |  exec


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 2533 | komentarzy: 12
dodał: Piotr Klag | 2006-05-25 | 23:15:10
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary