strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
poniedziałek , 19 sierpnia 2019 
imieniny:  Juliana, Bolesława 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Miasto z dwoma lwami w herbie.
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1425
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
941 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Miasto z dwoma lwami w herbie.
2007-08-01 | 18:22:05


- R E K L A M A -

Miło nam jest poinformować, iż lokalny dziennik Gazeta Wrocławska Słowo Polskie napisał artykuł na temat naszego miasta posiłkując się zawartością naszej witryny, a konkretnie kącikiem historycznym. Autorem tegoż kącika jest Jerzy Grenda, z którym to autor konsultował artykuł.
Ponieżej pełna treść z gazety.

Podróżujących koleją z Wrocławia przez Świebodzice i Jaworzynę Śląską ku śląskim górom, miasto wita trzema charakterystycznymi wieżami: szpiczastą, pokrytą niebieskimi łupkami ratuszową, starą masywną obronną katolickiego kościoła parafialnego i sześciokątną wodociągową.

Dzisiejsze Kąty Wrocławskie to dawne Kanth lub Canth. Nazwa wywodzi się od polskiego słowa kąt, co podkreślają nawet kronikarze niemieccy. Aby zrozumieć skąd wzięło się to określenie, wystarczy spojrzeć na mapę okolic Wrocławia. Kilka kilometrów na północnywschód od miasta łączą się dwie otaczające je rzeki – Bystrzyca i Strzegomka. Tworzą one w sposób naturalny kąt, w którym ulokował się gród.

Dwa lwy

Leżące na granicy księstwa świdnickiego grodzisko otrzymało prawa miejskie w ostatnich latach XIII wieku. Od tej chwili rozwijało się jako ważnyośrodek rolniczy, słynący także z młynarzy, tkaczy i garncarzy.
Zdziwienie może budzić pochodzący w XIV wieku herb miasta. Na niebieskim niegdyś tle (dziś czerwonym) stoją do siebie plecami dwa lwy, są splecione ogonami, głowy mają odwrócone i spoglądają sobie w oczy. Podobnego herbu nie mieli żadni z okolicznych książąt. Historycy podejrzewają, że został on nadany, gdy na kilkadziesiąt lat miasto przeszło pod zarządzanie czeskiego księcia Karola IV Luksemburskiego.

Oblężenia i fortele

Zanim jeszcze Kąty otrzymały prawa miejskie, na mokradłach przy przeprawie przez Bystrzycę, powstał zamek. Jego załoga strzegła granic księstwa świdnickiego. W 1512 roku rozegrała się tam ciekawa bitwa. Spotkały się wojska księstwa wrocławskiego (około 500 osób) i książę Bartłomiej z Ziębic na czele blisko tysiąca swoich ludzi, odpowiedzialnych za zniszczenie wielu dóbr należących do miasta Wrocławia. Wojska ukryte w zamku podstępem zaatakowały nocą najeźdźców wygrywając bitwę z dwukrotnie silniejszym przeciwnikiem.
Warownia poważnie ucierpiała w drugiej połowie XV wieku, aw1624 roku dzieła zniszczenia dopełnił pożar. W połowie XIX wieku rozebrano ruiny, a na tym miejscu stanął browar. Również on nie zachował się do naszych czasów.

Pogromca Napoleona

Najwyraźniej okolice Kątów Wrocławskich sprzyjają słabszym, co potwierdziło się dwieście lat później. W czasie kampanii śląskiej Fryderyka Wielkiego na jego drodze stanęła prawie dwukrotnie większa armia austriacka. W wielkiej bitwie pod Lutynią (kilkanaście kilometrów na północ od miasta) zwyciężyła mniej liczna, ale lepiej zorganizowana armia pruska.
Z wojskiem Fryderyka związany był Gebhard Leberecht von Blücher, feldmarszałek i dowódca armii pruskiej w bitwie pod Waterloo. W1814 roku król pruski doceniając osiągnięcia dowódcy ofiarował mu posiadłość w Krobielowicach, miejscowości położonej kilka kilometrów od Kątów Wrocławskich. W wieku 73 lat Blücher osiadł tu na stałe i zarządzał pałacem oraz kilkoma okolicznymi wioskami.
W tych okolicach spędził cztery ostatnie lata swojego życia. Od połowy XIX wieku zwłoki feldmarszałka spoczęły w pięknym mauzoleum, które do dziś stoi przy drodze do pałacu w Krobielowicach. Po śmierci marszałka pruscy mieszkańcy Kątów zmienili jego nazwę na Blücherstadt, czyli miasto Blüchera.

Zakupy zamiast modlitwy

Wmieście poza budowlami opisywanymi w przewodnikach na uwagę zasługuje również... pawilon byłej gminnej spółdzielni. Od 1620 roku do II wojny stał tu kościół ewangelicki.
Pierwsze wzmianki o kazaniach i naukach w duchu protestantyzmu w Kątach pochodzą z 1530 r., czyli zaledwie 13 lat po przybiciu przez Marcina Lutra słynnych 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Początkowo, w czasach panowania katolickich Habsburgów to wyznanie nie było traktowane zbyt przychylnie.
Po wygranej przez Prusaków wojnie o Śląsk Hohenzollerno- wie wprowadzili zasadę „czyj kraj, tego wyznanie”, znacznie życzliwiej odnosząc się do ewangelików. Kres istnienia ewangelickiej świątyni przyniosła druga wojna światowa.
Budynek, który nie został zburzony po zakończeniu walk przez kilka lat stał pusty. Wkońcu urządzono w nim kino Radość. Kolejnym gospodarzem obiektu została gminna spółdzielnia, która przebudowała pomieszczenia przystosowując je do prowadzenia handlu.
Teraz na parterze działa sklep spożywczy, a na piętrze restauracja. Ale dawni mieszkańcy do dziś pamiętają, że mieścił się tam kościół.


Tu mieszkali, tam wieszali

Kąty Wrocławskie to jedna z niewielu dolnośląskich miejscowości, w której zachowały się ślady funkcjonowania średniowiecznego prawa karnego. Do dziś przetrwały tu fragmenty szubienicy, konkretnie fundamenty, wykonane z kamienia granitowego. Taka budowla to obecnie w naszym regionie rzadkość. Wzniesienie z pozostałościami szubienicy, położone zaledwie pół kilometra od miasta, znajduje się między autostradą a hurtownią Plusa.
Zwiedzając rynek powinniśmy zwrócić uwagę na charakterystyczną kamieniczkę wyróżniającą się wielkością i formą architektoniczną. Od ponad stu lat stanowi częsty motyw na kartkach pocztowych i w folderach reklamowych. Zbudowana w popularnym pod koniec XIX wieku stylu neorenesansowym, trzypiętrowa, z mansardowym dachem wyraźnie góruje nad sąsiednimi domami. A jej bogate zdobienie świadczy o guście i majętności jej właściciela.

Przy pisaniu tekstu korzystałem z informacji zawartych na portalu www.katywroclawskie.gmina.pl. Bardzo serdecznie dziękuje Jerzemu Grendzie za udostępnienie zdjęć na potrzeby artykułu. (wszystkie zdjęcia mozna zobaczyć na łamach naszego portalu - przypis redkacji www.katywroclawskie.com)


Maciej Klag  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(1)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

Byłem jestem i będę dumny z mojego miasta i jego bogatej historii.Powróciłem tu po 30 latach.Jestem dalej cząstką tego miasta. Znałem tu każdy przysłowiowy kąt-teraz trochę się gubię ponieważ miasto zmienia się . Tu komplement dla władz miasta.Dawne powiedzenie "cztery kąty ratusz piąty " traci nieco na trafności-ponieważ Kątów przybywa -tych z dużej litery i tych z małej . A propos Ratusza uważam,że konieczna jest jego odnowa. Bez zastanawiania poprę decyzję o przywróceniu historycznego i charakterystycznego niebieskiego pokrycia wieży ratuszowej.Życzę nam wszystkim mieszkańcom Kątów profesjonalnego odrestaurowania Ratusza- niech cieszy oko i rozsławia miasto, gminę ,powiat i piekny Dolny Śląsk.Nie dopuszczam by przy wyborze wykonawcy na prace restauracyjne zwyciężyło kryterium ceny a nie fachowości. Mam nadzieję ,że nasze Władze oraz Konserwator Zabytków dobrze wiedzą czym to się kończy.

2007-08-11 | 17:39:44 |  Zbigniew Kuriata


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 2743 | komentarzy: 1
dodał: Maciej Klag | 2007-08-01 | 18:22:05
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2007-08-01  godz. 18:23:35
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary