strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
poniedziałek , 19 sierpnia 2019 
imieniny:  Juliana, Bolesława 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  Wielki ekoośrodek w Kątach Wrocławskich?
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1425
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
941 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Wielki ekoośrodek w Kątach Wrocławskich?
2007-08-13 | 10:40:04


- R E K L A M A -

Wrocławskie Centrum Europejskie Zrównoważonego Rozwoju chce stworzyć w gminie Kąty Wrocławskie Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

Projekt przewiduje lokalizację Ekocentrum na terenie parku Cicha Dolina, należącego do gminy Kąty Wrocławskie. To obszar liczący około 60 hektarów, głównie zielonych terenów z niewielkim jeziorem i rzeką.

Ośrodek ma się specjalizować w edukacji ekologicznej, prezentować m.in. źródła energii odnawialnej - słonecznej, wiatrowej, biomasy itp. Ośrodek w całości wybudowany zostanie w technologii energooszczędnej, ma mieć naturalną trzcinową oczyszczalnię ścieków i system segregacji odpadów.

Ostatnie wydarzenia w Dolinie Rospudy świadczą, że społeczeństwo niewiele wie o ekologii. Pod tym względem jesteśmy na szarym końcu wśród krajów Unii Europejskiej - przekonuje Piotr Hańderek, szef CEZR i jeden z pomysłodawców powstania centrum. Taki ośrodek może zmienić ten obraz. Chcemy, by skorzystali na nim głównie młodzi ludzie - studenci z różnych krajów, a także dzieci, dla których zorganizujemy "zielone szkoły" na terenie ośrodka. Także przedsiębiorcy i rolnicy będą mogli zapoznać się z technologiami w zakresie energetyki odnawialnej.

Ośrodek w Kątach ma powstać przy współpracy z dwiema najbardziej liczącymi się organizacjami ekologicznymi w Norwegii (Royal Society for Development) i na Islandii (Landvernd). Zwłaszcza ta pierwsza cieszy się dużą renomą, powstała w 1809 roku, a patronat nad nią sprawuje norweska rodzina królewska.

Budowa Ekocentrum ma zostać sfinansowana z funduszy unijnych, m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, a także funduszy krajowych (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska) i zagranicznych (Niemiecka Federalna Fundacja Ochrony Środowiska). Budowa ma ruszyć w przyszłym roku.

Burmistrz Kątów Wrocławskich Antoni Kopeć twierdzi, że poważnie rozważa budowę ośrodka na terenie gminy. Chcemy stawiać na ekologię. Problemem mogą być finanse, i nie chodzi tu tylko o budowę ośrodka, ale także dalszą jego eksploatację i utrzymanie. A koszty w tym wypadku nie są małe.

Warto zaznaczyć, że podobny ośrodek - "Brama na bagna" - istnieje już na Podlasiu.

za Gazetą Wyborczą Wrocław


Maciej Klag  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(1)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

Ciekawe w którym dokładnie miejscu miał by powstać?
Idea szczytna ale nowe boiska by nam się lepiej przydały

2007-08-13 | 15:40:39 |  Kąty Wrocławskie - Dolina Spor


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 2137 | komentarzy: 1
dodał: Maciej Klag | 2007-08-13 | 10:40:04
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary