strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
środa , 19 czerwca 2019 
imieniny:  Protazego, Gerwazego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  AKTUALNOŚCI  24 dolnośląskie miasta chcą gościć Euro 2012
   MENU
aktualności
archiwum
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1417
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
940 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
24 dolnośląskie miasta chcą gościć Euro 2012
2008-02-16 | 18:33:50


- R E K L A M A -

Do piątku dolnośląskie miasta mogły zgłaszać propozycje utworzenia u siebie baz treningowych dla drużyn, które przyjadą do Wrocławia na Euro 2012. Gospodarzami chcą być 24 gminy, ale szansę na to ma najwyżej sześć.
Po ogłoszeniu gospodarza Euro 2012 do dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego zgłosiło się kilkadziesiąt miast, które chciały stworzenia u siebie bazy treningowej dla jednej z drużyn, które będą grały we Wrocławiu. Ich entuzjazm szybko jednak zgasł, gdy UEFA przedstawiła surowe kryteria, jakie miasta muszą spełnić. Każde z miast musi mieć pięcio- lub czterogwiazdkowy hotel, ale ten drugi o standardzie pięciogwiazdkowego. Nie więcej niż 20 minut drogi od niego musi znajdować się pełnowymiarowe boisko piłkarskie i dwa, a najlepiej trzy boiska treningowe - w tym jedno oświetlone i ze sztuczną nawierzchnią. To minimalne kryteria stawiane przez UEFA, która podkreśla, że i tak nie są one gwarancją znalezienia się danego miasta na liście centrów pobytowych. I wreszcie warunek najważniejszy: miasto nie może leżeć dalej niż godzinę drogi autokarem od międzynarodowego lotniska.
Ostatnie kryterium na 24 zgłoszonych gmin z naszego województwa spełnia tylko sześć (Wrocław, Brzeg Dolny, Oława, Sobótka, Żórawina i Wołów nie ma wśród nich Kątów Wrocławskich - przypis redakcji). Ale i te gminy nie dopełniają na razie pozostałych warunków postawionych przez UEFA.
Mimo tak wyśrubowanych kryteriów niektóre gminy nie tracą optymizmu. Artur Wylandowski, szef biura promocji w Wałbrzychu: Przecież żadna z dolnośląskich gmin ich nie spełnia. Teoretycznie jedzie się do nas dłużej niż godzinę, ale przecież autobus będzie jechał w konwoju policyjnym, więc przyjedzie szybciej. A naszym atutem, którego nie mają inne miasta, jest góra Chełmiec, pod którą piłkarze będą mogli wbiegać i trenować wydolność.
Ministerstwo Sportu twierdzi jednak, że to nie pomoże Wałbrzychowi. Jeśli podstawowe kryterium odległości godziny jazdy od lotniska do miasta nie jest spełnione, kandydat odpada od razu - mówi Małgorzata Pełechaty, rzeczniczka resortu.
Gminy ubiegające się o centra pobytowe na Euro 2012 większość projektów stadionów oraz hoteli mają na razie na papierze. Ponieważ nie stać ich na modernizację lub wybudowanie obiektów z własnych środków, niektóre liczą na to, że rząd będzie je współfinansować. Nie będzie żadnych środków budżetowych. Gminy muszą budować na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego z własnych środków lub starać się o dotacje unijne - rozwiewa wszelkie nadzieje Małgorzata Pełechaty.
Z całej Polski wpłynęło ok. 100 wniosków z propozycją utworzenia bazy treningowej na mistrzostwa. Ministerstwo Sportu wybierze w kwietniu te, które już spełniają kryteria UEFA, lub co do których istnieje prawdopodobieństwo, że będą je spełniać w 2010 roku. Wtedy wszystkie stadiony i hotele, które dzisiaj są w fazie projektu, muszą być już wybudowane. Rok później będzie je wizytować i zatwierdzać delegacja UEFA. A na początku 2012 roku swoje centra wybiorą federacje drużyn, które będą grać na Euro 2012.
Mimo to niektórym gminom nie spieszy się z budową infrastruktury. Hotel wybudujemy dopiero wtedy, gdy będziemy wiedzieli, że jesteśmy już na liście centrów pobytowych - mówi Rafał Pilśniak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Dzierżoniowie.
To całkowicie błędne działanie gmin. Wszystkie wybudowane obiekty mają spełniać swoje funkcje również po Euro 2012, a nie stać puste lub zostać rozebrane - mówi Mariusz Łapiński, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego do spraw Euro 2012.

Komentarz - Wrocław zgarnia wszystko

Euro 2012 miało być promocją nie tylko dla Wrocławia, w którym za cztery lata rozegrają się mecze drużyn europejskich. Miało być też szansą na rozwój dla mniejszych gmin, które liczyły na to, że będą mogły gościć piłkarzy na treningach i zarobić na tłumach kibiców ciągnących za nimi. Okazało się jednak, że mali mogą mniej. Z dwóch powodów. Małe miasta bazami treningowymi nie będą, bo mimo biegnącej nieopodal nich autostrady A4 są dalej od lotniska we Wrocławiu, niż wymaga tego UEFA. Nawet gdyby sprostali wszystkim niezwykle surowym wymogom piłkarskiej federacji, to po Euro pięciogwiazdkowe hotele i wspaniałe stadiony świeciłyby tam pustkami.
Na bazy treningowe mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi. I tak Euro będzie dla Wrocławia. Szkoda, bo przez chwilę wydawało się, że także dla Dolnego Śląska.

za www.gazeta.pl

Wymogi UEFA mozna przeczytać tutaj


Maciej Klag  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(18)
   Poniżej znajduje się ostatnie 10 dodanych komentarzy.
   Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie kliknij tutaj

To nie oznacza, że trzeba sobie odpuścić. Pierwszy test efektywności działania nasze władze przespały. Nic by sie nie stało gdyby zgłosiły oferte Kątów Wr. Przynajmniej było by o nas głośno i w Ministerstwie dostrzeżono by miasto nad Bystrzycą, co nie jest bez znaczenia.
Mozemy jeszcze zgłosic ofertę sparingu. Ekipa z gminy plus stadion w Kątach. Można stworzyć oferte noclegową, gastronomiczną, można zamówić telebim i ustawic go na rynku plus ogóodki piwne. Można zrobic mini turniej promocyjny. Ważne żeby nasze miasto nie przespało szansy. Chodniki i kanalizacja to ważne sprawy ale Euro to impreza, która się trafia u nas raz na 100 lat!

2008-02-16 | 18:48:15 |  Redaktor Kamil

Kamil chyba nie czytałeś uważnie...Pełnowymiarowe boisko i dwa lub trzy treningowe, nie wspominając juz o hotelu... telebim i ogródek piwny... Prosze Cię, w ogródku banda żuli bo nikt nie bedzie pił jakis sików za 6pln i co telebim??? I co na tym telebimie??? Chyba MTV... :) Zejdź na ziemię chłopie. Nasze władze budują już pare lat basen. Nie mamy nawet zaplecza dla naszych piłkarzyków a Ty wyjeżdżasz tutaj z organizacją baz treningowych dla piłkarzy na euro2012... Przeciez to chyba oczywiste że zabiorą nam, czyli Polsce, prawa do organizacji mistrzostw Eoropy. Osmieszamy się tylko na arenie międzynarodowej i tyle. Włosi juz zacieraja ręce i liczą kasę jaka im wpłynie. Oni już są gotowi na organizację Euro 2012 a My??? Śmiech... Pzdr :)

2008-02-19 | 12:05:07 |  krisss

Krzysztof 12:05 to ty chyba w pracy siedzisz co? Czepiasz sie innych że nic nie robią a tymczasem sam w godzinach pracy siedzisz sobie na forum naszego miasteczka xD a basenu toś się uczepił konkretnie, czy to jedyna rzecz na której tak Ci zależy w Kątach WR????

2008-02-19 | 16:57:05 |  przemkis

Do Przemkis : basen to jest taki przykład, jeżeli chcesz inny no to np: przedszkole z prawdziwego zdarzenia, place zabaw, skate parki, czysty zadbany park, pożądna jednostka straży pożarnej... wystarczy??? Basen to szczyt góry lodowej. Nie możemy tego sie doczekać a co dopiero jakaś baza treningowa :) A jeżeli chodzi o moja prace to akurat miałem przerwę, a poza tym to mam podzielna uwagę :) Pzdr.

2008-02-20 | 08:21:39 |  krisss

Ja napisze tylko tyle, że budowa bazy treningowej (ze wzystkimi wymogami) zdolnej do goszczenia ekipy grającej na euro to wydatek 10 mln € ! więc darujmy sobie bo to za duży wydatek. A Sobótka to sobie może zabiegać ale o goszczeniu zawodnikow z turnieju dla orlików... skad niby ta gmina wezmie takie pieniadze jak oni nawet takiego budzetu! w polowie nie maja ?

2008-02-20 | 18:23:53 |  Roni

Najlepiej odpuśćmy sobie wszystko, po co wogóle sie o cokolwiek starać.
Małe sprostowanie żadna gmina na świecie nie wybuduje bazy treningowej za 10 milionów. I wogóle skąd ta suma?
W Katach potrzeba pełnowymiarowe boisko ze sztuczna nawieszchnią z oświetleniem, wymiarowe szatnie i hotel. W zasadzie tylko odpowiednio duży hotel jest wyzwaniem. Resztę rzeczy juz dawno w gminie powinniśmy mieć. Co zorbic burmistrz jest cieć i nie wie że tereny obiekty sportowe świadczą o klasie miasta. Cóz Burmistrz jest prosty i myśli że nowe centrum handlowe i mieszkania po 4 tys za metr to jest przyszłość miasta, juz o firmach produkcyjnych, w których pracują ludzie z poza powiatu nie wspomne.
Kamil fajnie pisał że nie można się biernie przyglądać, przyjdzie impreza i co bedziemy się przyglądać jak inne gminy robią pikniki piłkarskie, imprezy plenerowe czy staraja się o przyjazd wielkiej drużyny do ich miejscowosci. A Kąty co? Nic. A co szkodzi wstawic telebim na rynku, przystroić miasto, zrobić turniej młodzików czy zgłosić sparing. To taka trudność? Do tego trzeba mieć szatnie, boisko i trybuny. To taka duża inwestycja dla miasta? Ludzie myślcie szerzej.
Jeśli idzie o basen to jest aquapark we Wrocławiu, jak ktos lubi sie popluskać to w 30 minut mozę tam dojechać, Burmistrz wyrażnie mówił że dopóki nie znajdzie sie prywatny inwestor basenu nie będzie. Zresztą przez większosć roku stałby i tak pusty.
Przedszkole nowe? A czy obecne są przepełnione?
A temet straży pożarnej to nie jest sprawa tylko Kątów Wr ale takze Kobierzyc, Sobótki, Mietkowa, Jordanowa.
Proponuje specjalna sesje Rady miasta poświęcić sprawie Euro 2012 i jego wykorzystania dla gminy Kąty Wrocławskie

2008-02-20 | 19:21:10 |  Piotr Marciuch

Pisali o 10 mln euro w przegladzie sportowym ze tzeba wydac taka kwote zeby obiekty spelnialy wszystkie wymogi, i tu nie chodzi tylko o boiska ale o silownie, odnowe biloginczna, i jeszcze dużo dużo bardzo dużo tego było...
Zaraz ktos napisze że silwnia już jest itp. tylko że to ma być specialna siłownia nie takie cos co my w katach mamy i to dotyczy się wszystkiego.
Nie może być tak że drużyna idzie na siłownie a tam nie ma miejsca dla wszystkich jednocześnie... xD

2008-02-20 | 22:09:28 |  Roni

Jeszcze raz ja.. przedstawiam wam fragment wymgow uefa.

Centrum treningowe
- przynajmniej jedno najwyższej jakości boisko o standardowych wymiarach (105 m x 68 m - nie więcej niż 20 minut jazdy od hotelu) oraz dwa kolejne boiska treningowe (w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią) z możliwością organizacji zamkniętych treningów, choć jedna trybuna dla widzów i dziennikarzy oddzielona płotem od płyty boiska;
- szatnia o powierzchni 100 m kw. z ławkami i wieszakami na ubrania dla 25 osób, toaletami, prysznicami i nowoczesną infrastrukturą, przebieralnia dla sztabu trenerskiego o powierzchni 24 m kw.
- pomieszczenie medyczne o powierzchni 24 m kw.
- sala na konferencje prasowe z co najmniej 100 miejscami siedzącymi.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Zdjęcie: sportowefakty.pl, fot. Jakub Piasecki

Uwaga: kliknij download aby pobrać plik pdf z dokładniejszymi informacjami.

chcialbym aby katy goscily ekipe euro, ale to bedzie naprawde trudne ;/

2008-02-20 | 22:30:47 |  Roni

Zgodzę sie z Piotrem... Burmistrza złego nie mamy, ale posiada wąskie spektrum możliwości jakie dał by miastu i gminie udział w organizacji takiej imprezy. Pozdrawiam

2008-02-21 | 11:50:13 |  Sqvar

burmistrza to mamy właściwie macie bo ja na niego nie głosowałem bardzo marnego bo nie robi nic poza sprzedażą gruntów! jeśli chodzi o temat budowy centrum to on powinien nie być poruszany gdyż do tej pory dawno już powinno istnieć w gminie conajmniej dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią i pożądny budynek klubowy z niezłym zapleczem. gmina kąty jest jedną z najbogatszych w polsce w zakresie inwestycji i rozbudowy tylko co z tego mają zwykli ludzie
trzy lata temu powstało boisko w dzierżoniowie i do tej pory zajęte jest przez cały rok na okrągło i samo na siebie zarabia na sztabową dostanie terminu graniczy z cudem aby rozegrać mecz z pumą jezdzimy do siechnic i po prożbie za 3 paki tam gramy motobi walczy o 3 ligę a szatnia powstanie za dwa lata po czterech latach kłótni - chyba tylko dlatego że białek powiedział że odchodzi a wtedy zwykli ludzie pozbawieni swojej czasami jednynej zabawki wynieśli by tych zapyziałych radnych bezradnych i pana kopcia razem z ich stołeczkami z ratusza - od czterech lat puma jest w czubie okręgówki a boiska robili własnoręcznie - blisko wrocław i rewelacyjne miejsce na teren sportowy plus kilku zapaleńców - tylko ciekawe jak długo wytrzymają no i hit roku smolec może mieć nowe boisko i kto wie czy nie ze sztuczną trawką a zgadniejcie dlaczego?
bo pojawił się w gminie chętny na zrobienie interesu na terenie boiska wybuduje domki a w zamian może kiedyś powstanie inne ładniejsze boisko - oby!!!
a tak a'propos w kątach hala widowiskowo- sportowa to bardzo górnolotny ale średni pomysł - obiekt musi na siebie zarabiać - dużo lepszym posunięciem byłoby wybudowanie kompleksu typu redeco tam pieniążki spływają strumieniem - tyle że inwestycja prywatna i kasę najpierw się liczy a tu za nie swoje to mozna poszaleć aby tylko powstała przed samymi wyborami!!!2008-02-22 | 09:41:19 |  bystrzca - stara!


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 2293 | komentarzy: 18
dodał: Maciej Klag | 2008-02-16 | 18:33:50
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2008-02-16  godz. 18:35:53
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2008-02-16  godz. 18:34:53
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary